WHO: w Liberii po raz pierwszy spadła liczba nowych przypadków eboli

WHO: w Liberii po raz pierwszy spadła liczba nowych przypadków eboli

Po raz pierwszy od wybuchu epidemii eboli w Afryce Zachodniej spadła liczba zarejestrowanych nowych zarażeń tym niebezpiecznym wirusem – poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w Genewie.

„Czy jesteśmy pewni, że działania (podjęte w walce z ebolą – PAP) zaczynają przynosić efekty? Tak, widzimy, że spada tempo przybywania nowych przypadków” – powiedział zastępca dyrektor generalnej WHO Bruce Aylward.

Spada liczba pochówków, nowych przypadków, stabilizuje się też liczba przypadków eboli potwierdzanych laboratoryjnie – dodał.

Zastrzegł, że nie oznacza to jeszcze końca epidemii, a eksperci weryfikują dane, aby wykluczyć ich błędną interpretację (mogącą wynikać np. z niezgłaszania nowych przypadków). Na razie jednak wszystko potwierdza pozytywny trend – powiedział.

Aylward wśród dotychczasowych osiągnięć w walce z epidemią w Liberii wymienił skuteczniejsze izolowanie chorych oraz przeprowadzanie pochówków zgodnie z wymogami bezpieczeństwa sanitarnego.

Liberyjski oddział Czerwonego Krzyża przekazał, że jego zespoły w ubiegłym tygodniu zebrały mniej ciał w stolicy kraju, Monrowii, niż w poprzednich tygodniach, a w ośrodkach medycznych zmalało obłożenie łóżek i ok. 100 z nich stoi pustych.

Aylward jednocześnie podkreślił, że w Liberii i dwóch innych krajach dotkniętych epidemią, Sierra Leone i Gwinei, niezmiennie potrzebne jest wsparcie w walce z wirusem. Najdotkliwiej odczuwany jest brak personelu medycznego; dla 19 z 56 planowanych ośrodków medycznych do leczenia chorych brakuje pracowników.

Jednocześnie w niektórych częściach sąsiedniego Sierra Leone, w tym w jego stolicy Freetown, liczba nowych przypadków wciąż rośnie.

Od wybuchu epidemii wirusem zaraziło się 13 703 osób w ośmiu krajach, a najnowszy bilans ofiar śmiertelnych, który ma zostać opublikowany jeszcze w środę, najprawdopodobniej przekroczy 5000 – powiedział wiceszef WHO. Dodał, że należy też pamiętać, iż oficjalne statystyki nie uwzględniają najpewniej znaczącej liczby nieznanych lub niezgłoszonych przypadków.(PAP)

 

fot.Ahmed Jallanzo/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat
Tags: ebola, liberia, WHO

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*