WHO: Liberia państwem wolnym od wirusa eboli

fot.Ahmed Jallanzo/EPA

fot.Ahmed Jallanzo/EPA

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła w sobotę, że Liberia jest krajem wolnym od eboli. Wcześniej taki komunikat podała organizacja Lekarze bez Granic (MSF), która odnotowała, że przez 42 dni nie było tam nowego potwierdzonego przypadku tej choroby.

42 dni to dwa pełne cykle inkubacji choroby. Świadkowie informują, że mieszkańcy Liberii przyjęli tę informację z ulgą; w niektórych miejscach ludzie świętowali na ulicach.

Agencja Associated Press zwraca jednak uwagę, że w tym tygodniu odnotowano kolejne przypadki eboli w sąsiednich krajach: Gwinei i Sierra Leone. Oba te państwa zostały najbardziej dotknięte przez epidemię eboli.

Według WHO od początku wybuchu epidemii w grudniu 2013 rok na ebolę zmarło w tych trzech państwach ponad 11 tysięcy ludzi, z czego ponad 4,7 tys. w Liberii.

W ubiegłym roku w walkę z epidemią eboli w Afryce Zachodniej zaangażowała się społeczność międzynarodowa, m.in. USA. Prezydent Barack Obama wysłał tam 3 tysiące żołnierzy, którzy pomogli budować centra leczenia na obszarach najbardziej dotkniętych epidemią, głównie w Liberii. Amerykańskie władze pomogły także w szkoleniu personelu medycznego.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat
Tags: ebola, liberia, WHO

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*