Wenezuela. Guaido wzywa do strajku generalnego

Wenezuela. Guaido wzywa do strajku generalnego

Szef parlamentu i przywódca wenezuelskiej opozycji Juan Guaido wezwał do przeprowadzenia w czwartek strajku generalnego, który nazwał „operacją unia wolności”. Zapewnił, że będzie organizował protesty aż „położą one kres uzurpacji” władzy przez prezydenta Nicolasa Maduro.

Guaido, który ogłosił się w styczniu tymczasowym prezydentem Wenezueli, zaapelował o udział w strajku generalnym w środę wieczorem, zaledwie kilka godzin po nieudanej próbie powstania wspieranego przez wojsko.

„Jeśli reżim sądzi, że teraz już wywieramy na niego maksymalną presję, to jest w błędzie (…). Będziemy wychodzić na ulice aż przywrócimy wolność Wenezueli” – oświadczył Guaido podczas wiecu z okazji Święta Pracy. Dodał, że cieszy go, iż tysiące ludzi „mimo zastraszania” ich przez rząd Maduro wzięło udział w wiecach.

W środę przeciwko reżimowi Maduro demonstrowano w wielu miastach Wenezueli, a w Caracas 50 osób zostało rannych w starciach z siłami reżimowymi; w szpitalu zmarła kobieta trafiona kulą podczas wtorkowych starć z policją i wojskiem.

Związek zawodowy dziennikarzy SNTP poinformował, że 12 dziennikarzy zostało poszkodowanych podczas relacjonowania protestów w całym kraju.

W stolicy Wenezueli wybuchły w środę nowe starcia między zwolennikami Guaido a wierną Maduro gwardią narodową. Dzień wcześniej podczas zamieszek w Caracas rannych zostało około 100 osób.

Maduro oświadczył, że „nie zawaha się” aresztować i osądzić „zdrajców”, którzy – jak powiedział – stali za wtorkowym nieudanym „kryminalnym puczem wojskowym”.

W Wenezueli od ponad trzech miesięcy trwa stan faktycznej dwuwładzy. Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju i uznał Maduro za uzurpatora.

We wtorek Guaido oświadczył, że rozpoczęła się „końcowa faza” odsuwania od władzy „uzurpatora” i wezwał armię, by stanęła po stronie opozycji. Na razie jednak do tego nie doszło na masową skalę.

Maduro w ubiegłym roku wygrał wybory prezydenckie, zapewniając sobie drugą kadencję, ale nie dopuścił do startu głównych rywali. Wynik głosowania nie został uznany przez większość krajów zachodnich i latynoamerykańskich.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył w środę, że Stany Zjednoczone są przygotowane do akcji zbrojnej w Wenezueli, „jeśli będzie to konieczne do zatrzymania trwającego kryzysu politycznego w tym kraju”. (PAP)

Na zdjęciu: Juan Guaido
fot.Miguel Gutierrez/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*