Watykan/Papież do mafiozów: nawróćcie się

Watykan/Papież do mafiozów: nawróćcie się

Papież Franciszek zaapelował w sobotę do mafiozów, by się nawrócili. Apel wystosował podczas audiencji dla delegacji biskupów i wiernych z diecezji w Kalabrii, gdzie w zeszłym roku mówił, że członkowie mafii są ekskomunikowani.

Podczas audiencji dla delegacji diecezji Cassano allo Jonio, leżącej na terenach kontrolowanych przez najpotężniejszą włoską mafię, ‚ndranghetę, Franciszek powiedział: „Do tych, którzy wybrali drogę zła i przystąpili do organizacji przestępczych, kieruję ponownie naglący apel o nawrócenie”. „Otwórzcie wasze serce przed Panem” – wezwał.

Zwracając się do mafiozów papież podkreślił: „Pan na was czeka, a Kościół was przyjmie, jeśli – tak jak jawna była wasza decyzja o służbie złu – jawna i publiczna będzie wasza wola służenia dobru”.

Franciszek potępił ostentacyjną religijność członków mafii, jeden z największych i najtrudniejszych społecznych problemów we Włoszech, gdzie często dochodzi do oddawania hołdu bossom gangów w trakcie procesji, a organizacje przestępcze pielgrzymują nawet do sanktuariów.

Odnosząc się do tego zjawiska, papież powiedział: „Zewnętrzne gesty religijności nie wystarczą, by uznać za wierzących tych, którzy z niegodziwością i arogancją typową dla przestępców uczynili z bezprawia styl życia”.

Takie pobożne gesty bez prawdziwego i publicznego nawrócenia – mówił – nie wystarczą, by móc twierdzić, że jest się „w jedności z Chrystusem i Kościołem”.

„Nie można podawać się za chrześcijan i naruszać godność osób” – oświadczył Franciszek. Podkreślił, że członkowie wspólnoty chrześcijańskiej nie mogą planować i dokonywać aktów przemocy wobec innych oraz wobec środowiska naturalnego.

„Kto kocha Jezusa, kto go słucha i przyjmuje jego słowo oraz żyje uczciwie – powiedział papież – nie może w żadnym razie oddać się uczynkom zła”.

Franciszek odwiedził Cassano allo Jonio w czerwcu zeszłego roku. Mówił wtedy: „Ci, którzy idą w swym życiu drogą zła, tak jak mafiosi, nie trwają w jedności z Bogiem, są ekskomunikowani”.(PAP)

fot.Maurizio Brambatti/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*