Watykan: sianie alarmu w sprawie zagrożeń jest bezpodstawne

Watykan: sianie alarmu w sprawie zagrożeń jest bezpodstawne

Watykan uznał za bezpodstawne podsycanie zaniepokojenia i alarmistycznych tonów, jak określił informacje o tym, że stolica chrześcijaństwa może być celem ataku terrorystycznego. Nie ma konkretnych sygnałów o takiej groźbie – zapewnił watykański rzecznik.

Informacje o zagrożeniu podała w niedzielę izraelska telewizja, wyjaśniając, że Mosad oraz amerykańska CIA już przekazały je Stolicy Apostolskiej. Włoski wywiad sprecyzował natychmiast, że nie dostał żadnych informacji wykraczających poza ogólne hipotezy oraz analizy możliwych scenariuszy i że nie ma sygnałów wskazujących na wzrost zagrożenia.

Także rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi zapewnił w poniedziałek, że nie napłynęły tam od żadnych służb wywiadowczych jakiekolwiek konkretne ostrzeżenia. Nie ma zatem jego zdaniem powodu do podnoszenia alarmu. Rzecznik ocenił, że może to tylko zakłócić „klimat życia i pracy” w Watykanie, odwiedzanym codziennie przez wielu pielgrzymów i turystów.

Za zasadne ksiądz Lombardi uznał natomiast w obecnej sytuacji „uwagę i rozsądną ostrożność”.

Szef włoskiego MSW Angelino Alfano powiedział, że nic nie wiadomo o realnym zagrożeniu dla Watykanu. (PAP)

Na zdjęciu: Zwiększona obecność policji włoskiej w Watkanie fot.Claudio Peri/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*