Watykan. Po raz pierwszy kobieta została rektorem papieskiej uczelni

Watykan. Po raz pierwszy kobieta została rektorem papieskiej uczelni

Po raz pierwszy kobieta została rektorem papieskiej uczelni. Włoska franciszkanka, profesor teologii Mary Melone stanęła na czele uniwersytetu Antonianum w Rzymie. Zdaniem nowej rektor w Kościele nie potrzeba parytetu.

fot.Radek Pietruszka/EPA

fot.Radek Pietruszka/EPA

50-letnia siostra profesor Melone ze zgromadzenia franciszkanek Matki Bożej Anielskiej, wybitna znawczyni postaci świętego Antoniego Padewskiego, była dotychczas dziekanem wydziału teologii na franciszkańskim uniwersytecie. Na stanowisko rektora powołała ją watykańska Kongregacja Wychowania Katolickiego, którą kieruje kardynał Zenon Grocholewski.

W wywiadzie dla dziennika “L’Osservatore Romano” rektor powiedziała, że nie jest zwolenniczką „przyklejania etykietek kobiecej teologii” i tworzenia przeciwieństw. „Teologia jest jedna” – podkreśliła.

“Oczywiście – dodała Melone – należy zagwarantować więcej przestrzeni kobietom”. Wiele nowego miejsca dla kobiet w Kościele już jest i jest to proces nieodwracalny – uważa rektor papieskiej uczelni. „Nie jest to ustępstwo, ale znak czasów, od których nie ma odwrotu” – oświadczyła w rozmowie z watykańskim dziennikiem siostra profesor i dodała: „Wiele zależy od nas kobiet”.

„Kobieta nie może mierzyć przestrzeni, jaką ma w Kościele i porównywać, ile ma jej mężczyzna. Mamy swoje miejsce, które nie jest ani mniejsze, ani większe od miejsca mężczyzn” – zauważyła profesor Melone. Następnie podkreśliła: „Tak długo, jak będziemy myśleć, że musimy dostać to, co mają mężczyźni, to nie będzie działać”.

Zdaniem rektor można wiele jeszcze zrobić w dziedzinie roli i miejsca kobiet w Kościele. Profesor Melone położyła nacisk jednak na to, że jej wybór, dokonany przez wyłącznie męskie grono, jest znakiem tego, jak wiele już uczyniono. „Potrzebny nie jest parytet, ale współpraca” – oceniła rektor Antonianum. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.­

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*