Watykan: papież Franciszek pojedzie do Turcji pod koniec listopada

Watykan: papież Franciszek pojedzie do Turcji pod koniec listopada

Papież Franciszek pojedzie pod koniec listopada do Turcji – potwierdził w piątek wcześniejsze medialne doniesienia rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Na razie program podróży nie jest znany.

Watykański rzecznik ogłosił, że Stolica Apostolska otrzymała oficjalne zaproszenie dla papieża, wystosowane przez turecki rząd. Ksiądz Lombardi wyjaśnił, że podróż planowana jest na koniec listopada, ale jej szczegóły nie zostały jeszcze opracowane.

Wcześniej pojawiły się sugestie w prasie, że 30 listopada w Stambule Franciszek mógłby wziąć udział w uroczystościach ku czci świętego Andrzeja, patrona patriarchatu Konstantynopola, na czele którego stoi formalny zwierzchnik prawosławia Bartłomiej. Watykan utrzymuje z tym patriarchatem bliskie więzy. Franciszek spotkał się w tym roku z Bartłomiejem w Jerozolimie i w Watykanie.

Watykaniści zwracają uwagę, że wizyta w Turcji, gdzie większość ludności stanowią muzułmanie, będzie mieć ogromne znaczenie religijne i geopolityczne. Benedykt XVI odwiedził ten kraj w 2006 roku. Byli tam również Jan Paweł II w 1979 roku i Paweł VI (w 1967 roku).

To już druga papieska podróż, zapowiedziana w tych dniach na koniec listopada. W czwartek ogłoszono, że 25 listopada Franciszek złoży wizytę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.(PAP)

 

Na zdjęciu: Papież Franciszek fot.Alessandro Di Meo/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*