Watykan: nie wszyscy biskupi znają przepisy o walce z pedofilią

Watykan: nie wszyscy biskupi znają przepisy o walce z pedofilią

Wysoki rangą przedstawiciel Watykanu kardynał Francesco Coccopalmerio zaapelował do biskupów, aby zapoznali się ze wszystkimi dostępnymi narzędziami prawnymi przydatnymi w walce z pedofilią i by je stosowali. Przyznał, że część biskupów nie zna tych przepisów.

fot.Malte Christians/EPA

fot.Malte Christians/EPA

„Biskupi mają dzisiaj wszystkie instrumenty, by interweniować” w przypadku czynów pedofilii – podkreślił włoski kardynał, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

Następnie wyjaśnił: „Problemem są nie tyle te dostępne narzędzia, ale raczej kwestia ich znajomości i odpowiedniego stosowania”.

„Wielokrotnie biskupi, którzy nie zawsze znają kanoniczne procedury karne, mają trudności” – zauważył kard. Coccopalmerio.

“Narzędzia, powtarzam, są, ale konieczne jest to, by zostały dobrze zrozumiane i zatem we właściwy sposób były stosowane” – oświadczył watykański hierarcha.

Przypomniał, że Benedykt XVI mówił o konieczności stosowania „kija”, by reagować na zło i że w podobnym tonie wypowiedział się niedawno Franciszek. W ten sposób odniósł się do rozmowy, jaką z papieżem przeprowadził założyciel dziennika „La Repubblica”.

„Kij jest symbolem prawa karnego. Wobec negatywnych czynów, wyrządzających krzywdę dobru osób, a zatem także dobru Kościoła, prawo karne przewiduje reakcję, czyli wymierzenie przez pasterza kary kanonicznej” – przypomniał biskupom kardynał z Watykanu.

“Kościół – oświadczył – nie może pozostać bierny, musi zająć stanowisko, bo w przeciwnym razie można by odnieść wrażenie, że zgadza się na zło”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*