W Syrii trwają naloty dowodzonej przez USA koalicji i rosyjskiego lotnictwa

Koalicja pod wodzą USA przeprowadziła w niedzielę pięć nalotów przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii i 18 w Iraku – podało dowództwo tej operacji. Resort obrony Rosji powiadomił, że rosyjskie samoloty dokonały w Syrii w ciągu doby 39 nalotów na cele IS.

Bombardowanie celów Państwa Islamskiego w Syrii fot. Rosyjskie Ministerstwo Obrony/EPA

Bombardowanie celów Państwa Islamskiego w Syrii fot. Rosyjskie Ministerstwo Obrony/EPA

Według dowództwa operacji lotniczych przeciw IS Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przeprowadzili w Iraku ataki w pobliżu dziewięciu miast, w tym Sindżaru, Ramadi, Mosulu i zniszczyli ciężką broń maszynową, stanowiska bojowe i pojazdy należące do bojowników IS.

Naloty w Syrii koncentrowały się w pobliżu Abu Kamal we wschodniej części kraju, Aleppo na północnym zachodzie i uchodzącego za bastion islamistów miasta Ar-Rakka na północy, gdzie w dwóch nalotach zniszczono baterię artylerii.

Rosyjskie samoloty, które od 30 września prowadzą operację w Syrii, w 39 nalotach w ciągu ostatniej doby raziły 51 celów Państwa Islamskiego – poinformowało w niedzielę ministerstwo obrony Rosji. Według tego źródła przypuszczono ataki na cele w regionie Hamy, Latakii, Damaszku i Aleppo.

Rzecznik Pentagonu powiadomił w niedzielę, że w wyniku nalotu dowodzonej przez USA koalicji w Syrii zginął Sanafi al-Nasr – przywódca powiązanego z Al-Kaidą ugrupowania, który organizował szlaki przerzutu do Syrii nowych bojowników z Pakistanu przez Turcję i odgrywał ważną rolę w sprawach finansowych swego ugrupowania tzw. grupy Chorasan. Saudyjczyk Sanafi al-Nasr zginął w czwartek.

Rosja i USA z sojusznikami prowadzą obecnie równoległe operacje lotnicze w Syrii. Międzynarodowa koalicja rozpoczęła naloty na dżihadystów w Iraku i Syrii w sierpniu ubiegłego roku. Rosja, która włączyła się do konfliktu syryjskiego 30 września, deklaruje, że jej lotnictwo również zwalcza IS, ale – jak podają źródła zachodnie – dokonuje nalotów także na pozycje wspieranych przez USA rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. (PAP)

Categories: Świat

Comments

 1. Normals
  Normals 18 października, 2015, 12:06

  Wstyd ,wstyd i jeszcze raz wstyd Ameryko.Rosja w ciagu doby atakuje tyle celow co USA w miesiac ,robi to skutecznie i wywoluje panike wsrod islamistow.Czyli jak sie chce to jednak mozna .Zaczynam miec powazne watpliwosci czy USA wogole zalezalo zeby zniszczyc ISIS …..

  Reply this comment
 2. iwan
  iwan 20 października, 2015, 05:39

  Wejdz sobie na YouTube i wpisz „Ostatni wywiad z Arronem Russo”.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*