W PE może nie być większości 2/3, żeby uruchomić art. 7 wobec Polski

Parlament Europejski fot.PATRICK SEEGER/PAP/EPA

Środowe głosowanie nad rezolucją ws. praworządności w Polsce pokazuje, że Parlamencie Europejskim może nie być wystarczającej większości, aby uruchomić art. 7 unijnego traktatu wobec naszego kraju.

Eurodeputowani przegłosowali w środę rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. Zainicjowali też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu UE.

Chodzi o skierowanie wezwania do Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE, by ta opracowania specjalne sprawozdanie dotyczące Polski. Dzięki temu PE będzie mógł na sesji plenarnej przyjąć sprawozdanie komisji, wzywając tym samym Radę UE do podjęcia działań przewidzianych przez art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej.

Zgodnie z nim Rada UE, czyli przedstawiciele rządów, może na wniosek PE lub Komisji Europejskiej stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości unijnych. Potrzeba do tego większości czterech piątych państw UE. Na uruchomienie art 7. wobec Polski, mimo wielu wezwań ze strony europarlamentarzystów, nie zdecydowała się do tej pory Komisja Europejska.

Jednak wynik głosowania ws. rezolucji Parlamentu Europejskiego też pozostawia wątpliwości co do tego, czy znajdzie się wystarczająco wielu europosłów, by uruchomić art. 7 wobec Polski. Procedura w tej sprawie opisana jest w art. 83 regulaminu europarlamentu.

W świetle jego zapisów uzasadniony wniosek wzywający Radę do podjęcia działań zgodnie z art. 7 ust. 1 Traktatu o UE musi być przegłosowany większością dwóch trzecich oddanych głosów.

W środę takiej większości za rezolucją nie było. Za jej przyjęciem opowiedziało się 438 eurodeputowanych (152 było przeciw, 71 wstrzymało się od głosu), czyli nieco mniej niż 2/3.

Taki wynik to konsekwencja postawy m.in. polskich europosłów, którzy niezależnie od frakcji w większości nie poparli rezolucji. Eurodeputowani PiS byli przeciw; PSL zbojkotowali udział w głosowaniu, a PO – poza kilkoma wyjątkami – się wstrzymali.

„Nie będziemy popierali rezolucji, która będzie zawierała odniesienia do badania stanu praworządności, które z kolei otwierają drogę do art. 7” – mówił przed głosowaniami szef delegacji PO w PE Janusz Lewandowski.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że ustalona wcześniej dyscyplina w delegacji Platformy została złamana przez kilkoro eurodeputowanych, m.in. Różę Thun i Michała Boniego.

„Głosowałem za, bo to narzędzie presji na zmianę pozycji przez rząd, to nie jest decyzja, to kierunek prac, nie ma żadnego przesądzenia o sankcjach, jak to niektórzy interpretują. Jestem przeciwko sankcjom” – przekazał PAP Boni.

Inaczej sprawę widzi inny europoseł PO Jerzy Buzek, który zagłosował przeciw rezolucji. „Nie poparłem uruchomienia art. 7, bo uderzyłby w Polskę i Polaków. Ubolewam, że rząd brakiem dialogu naraża nas na niebezpieczeństwo sankcji” – oświadczył na Twitterze.

Krzysztof Strzępka (PAP)

Categories: Świat

Comments

 1. Borsa
  Borsa 15 listopada, 2017, 12:36

  Naśladowcy, spadkobiercy Hitlera i Stalina z Brukseli, wraz ze Szwabtusem, chcą teraz niszczyć DEMOKRATYCZNĄ POLSKĘ, pod hasłami których treści nie są w stanie pojąć. Czy to w ten sposób chcecie uchronić przed odpowiedzialnością karną swoich wandali, oszustów i złodziei? Jeżeli jednak wiecie co oznacza słowo demokracja, to najpierw, podnóżki księcia, króla i pieniądza, wprowadźcie demokrację we własnych krajach.

  Reply this comment
 2. Borsa
  Borsa 15 listopada, 2017, 12:37

  „Poważne i mądre” główki, także te po i prześwięcone, młotem udarowym wbijcie sobie do łepetyn, że POLSKA nigdy niebyła, nie jest i nigdy nie będzie tylko: biała, brązowa, czerwona lub czarna!!! Ten kto uważa, że jest w stanie to zmienić, to powinien karetką na sygnale być odwieziony na przymusowe leczenie psychiatryczne.

  Reply this comment
 3. Borsa
  Borsa 15 listopada, 2017, 12:38

  Niektórzy politycy i urzędnicy UE ośmielają się nas Polaków pouczać czym jest wolność, swoboda i demokracja. Konkrety, a nie bełkot który ma zasłonić współorganizatorów terroryzmu, bandytyzmu, gwałtów i kradzieży w UE i odwrócić uwagę świata od SKUTKÓW ICH BEZDENNEJ GŁUPOTY !!! Skoro nie ma jednolitego i zatwierdzonego, przez wszystkie państwa UE, systemu funkcjonowania sądownictwa we wszystkich państwach UE i to bez żadnych wyjątków – to od POLSKI i WĘGIER VARA!!! Ci politycy UE mentalnie siedzą jeszcze na drzewach i to z taką wiedzą jakby nie opuścili jeszcze jaskiń. Kto takich do Brukseli posłał?

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 15 listopada, 2017, 15:01

   Nie ma jednolitego systemu sadowniczego ale jest wszedzie trojpodzial wladzy i wspolne wartosci demokratyczne na ktorych zbudowana jest Europa, jezeli komus podoba sie, ze PIS lamie konstytucje i siega po wladze sadownicza tak jak w putinowskiej Rosji to jest albo skonczonym kretynem albo ruska onuca….

   Reply this comment
   • Borsa
    Borsa 19 listopada, 2017, 10:46

    Do Normals:
    Nie ma, nie było i nie będzie jednolitego systemu funkcjonowania sądownictwa, to fakt, dlatego pustogłowia z Brukseli niech milczą, a nie rozpoczynają jakieś pseudo debaty, pod byle pretekstem (sądownictwa, faszyzmu, demokracji, sami będąc potomkami nazistowskich zbrodniarzy z Niemiec, Belgii czy Holandii!!!) – pecunia non olet.

    Reply this comment
    • Normals
     Normals 19 listopada, 2017, 14:55

     Wedlug ciebie lamanie konstytucji przez rzad i Prezydenta to byle pretekst? A moze zamach rzadu na TK, sady czy media to wedlug ciebie byle pretekst? Radze sie obudzic i zobaczyc co tak na prawde sie dzieje w Polsce, przestan sluchac propagandy sukcesu plynacej z podporzadkowanych rzadowi mediow jakiej nie powstydzlaby sie komunisyczna PRLowska nomenklatura i posluchaj glosu autorytetow naukowych i prawnych wtedy zrozumiesz co naprawde dzieje sie w Polsce.

     Reply this comment
     • Borsa
      Borsa 20 listopada, 2017, 12:07

      Drogi „Normals”,
      zacznij wreszcie SAMODZIELNIE MYŚLEĆ. Zdecydowanej większości tych „autorytetów” pecunia non olet! Z reguły: każdego można kupić, kwestią jest ile się płaci i co w zamian się żąda – unikalne wyjątki potwierdzają tę regułę.
      Wybacz, ale to koniec naszej dyskusji. Mam znacznie poważniejsze i przyjemniejsze zajęcia.
      Pozdrawiam
      Borsa

 4. Niewyrozumialy
  Niewyrozumialy 16 listopada, 2017, 12:41

  Polski rzad propaguje idee ideologicznego ataku Unii na Polske i to sie bedzie w Polsce bardzo podobac, bo przeciez zebysmy sie dobrze czuli i jednoczyli musimy sie czuc atakowani. Europa zna nasza historie, byla na nas otwartai i oczekiwano od nas zebysmy byli pelnoprawnymi partnerami, w koncu zmianom w Polsce towarzyszylo marzenie o demokracji i pluralizmie politycznym, a sama Polska ponoc kiedys byla ostoja toleracji. Okazalo sie jednak ze nie umielismy tej szansy wykorzystac i zostalismy pariasami, nalezymy duchowo do Federacji Rosyjskiej, chcielismy po prostu „nasz” rodzaj dyktatury a nie zaden pluralizm. Oczywiscie nie jestesmy osamotnieni, mamy wienych przyjaciol w krajach ktorych historia jest skomplikowana (Wegry i Slowacja byly sojusznikami Hitlera, ale teraz lubia nas odwiedzac na marsze niepodleglosci…).
  Bardzo przepraszam za obrazenie uczuc wielu czytelnikow. Moze z tego dolka jakos Polska sie wydzwignie. Trzymam kciuki.

  Reply this comment
 5. Normals
  Normals 20 listopada, 2017, 15:24

  Kilka lat temu natrafilem na ten tekst, czyz nie idealnie opisuje tego co w Polsce robi nowa wladza? Czy wiecie, ze w Polskich sadach jest juz ponad 600 spraw politycznych, gdzie wladza szykanuje obywateli za wyrazanie protestu? Opozycjonisci sa zastraszani przez PISStapo, bo Policja juz tego nazwac nie mozna, sklada im sie „przyjacielskie” wizyty przez funkcjonariuszy, ktorzy insynuuaja rodzinie choroby psychiczne opozycjonistow.

  „PORADNIK WPROWADZANIA DYKTATURY – zdiagnozować problemy najbiedniejszych i najmniej wyedukowanych, – dać im wroga, najlepiej kilku, będących w zmowie, – dać im bohatera, lub prawie boga, – złożyć obietnice, najlepiej takie, których nie da się spełnić – obwiniać wroga o wszystkie problemy, – wszelką opozycję i inaczej myślących podpiąć pod wroga – uczynić z najbiedniejszych i najmniej wyedukowanych naród wybrany, rasę Panów, lepszy sort itp. – zrobić z siebie męczennika dla dobra narodu (najlepiej, gdy osoba w roli wodza nie ma rodziny, można ludziom wmawiać, że wódz poświęca się sprawie) – podpiąć się pod wszystkie narodowe wartości, – przypisać wrogie wartości opozycji, – przypisać opozycji kolaborację z wrogiem, – przypisać sobie patriotyzm, rewolucję, walkę dla sprawy, – mówić, że dąży się do wzoru bohatera, – za niespełnione obietnice obwiniać wroga i jego pomocników, – być konsekwentnym (czas działa cuda) – wszelkie działania uzasadniać dobrem sprawy, – pokazać, że się walczy się z wrogiem, – co jakiś czas poświęcić kogoś (wykorzystać ofiarę z wroga do eliminacji opozycji) – mówić, że jest się blisko realizacji celów i prosić naród o kolejne ustępstwa dla dobra sprawy, od najmniejszych do coraz większych – uzasadnić łamanie prawa wyższą koniecznością. Gdy orientujesz się, że jest dyktaturą, z reguły już jest za późno. Zaczynasz się buntować i przychodzą po ciebie.”

  Reply this comment
 6. zza kałuży
  zza kałuży 20 listopada, 2017, 23:25

  Dla Wolaków jedynym wzorem demokracji w praktycznym działaniu jest sposób, w jaki działa tak zwany Kościoł katolicki.
  *
  Większość mentalnych wieśniaków i tak i tak nie bedzie wiedziało, o co mi chodzi.
  *
  Przecież łońskiego roku zagłosował na swojego kandydata w wyborach na proboszcza w jego parafii.
  To o co takim jak ja moze chodzić?
  Jest w Kościele demokracja czy nie?
  Kościół daje nam najlepszy wzór.

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 21 listopada, 2017, 15:27

   Zacytuje ci slowa Manueli Gretkowskiej, mysle ze sie z nimi zgodzisz….. USA to Stany Zjednoczone. Różnych Stanów, nowoczesnych i zachowawczych. Póki co media tam działają. A prawo jest niezależne, mimo pomyłek i niedoskonałości. Przy tym, Polska to żadna Rzeczpospolita. Nie ma co się kłócić Druga czy Trzecia. Rządzi nami Kościół i patriarchat, proponuję więc zmienić nazwę na Hujnia Niepospolita. Pierwsza i jedyna w Unii Europejskiej……

   Reply this comment
 7. Yankes
  Yankes 22 listopada, 2017, 01:06

  Wow- Normals!!!! Mam wrazenie ze przesadzilesz iloscia niebieskich tabletet …. i ta pomylka w sposobie ich przyjmowania ( tam wklada sie czopki na hemoroidy) Rozumiem ze chciales szybkiego efektu , ale …Gretkowska? – to feministka jest i z KOD wcami bawi sie ” kto bardziej osra Polske”….Niemniej dupa twoja szaleje ( chwilowo tylko na forum) , moze Melisa? Niech bedzie – dwie Melisy , goracy termofor i zdjecie rozebranej Manueli , rozladuje napiecie Rano trzeba wstac i ” kury szczac prowadzic” – bo to twoja , jedyna rola w zyciu jest

  Reply this comment
 8. Normals
  Normals 22 listopada, 2017, 15:21

  Frgment tekstu o Ziemkiewiczu ale idealnie pasuje do takiego chama i prostaka jak ty swiniopasie…. Gdy się nie ma zupełnie nic ciekawego do zaoferowania obywatelom, wystarczy być chamem.
  Komuś uwłaczać, kogoś obrazić, kimś pogardzić, na kogoś nakrzyczeć, umoralniać i wreszcie kogoś zniszczyć…… Najgorzej jest, gdy Ci bez talentu, cyniczni i aroganccy wyskakują ludziom z telewizora, komputera, lodówki, pralki i wreszcie z klozetu i to oni kreują rzeczywistość…..

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*