W PE będzie debata o morderstwie Borysa Niemcowa

W PE będzie debata o morderstwie Borysa Niemcowa

W Parlamencie Europejskim odbędzie się w przyszłym tygodniu debata o zabójstwie jednego z liderów rosyjskiej opozycji demokratycznej Borysa Niemcowa oraz o „stanie demokracji” w Rosji – zdecydowali w czwartek przywódcy grup politycznych w europarlamencie.

Według przyjętego w czwartek porządku obrad debata odbędzie się w środę po południu w Strasburgu z udziałem szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini. Dzień później eurodeputowani mają głosować nad rezolucją.

Temat ten wprowadzono do programu obrad PE z inicjatywy frakcji Europejskiej Partii Ludowej, która chce też, by uchwała, przyjęta w poniedziałek przez Zgromadzenie Polityczne ugrupowania, była podstawą do prac nad rezolucją całego PE.

W uchwale tej EPL zaapelowała o niezależne międzynarodowe śledztwo w sprawie zabójstwa Niemcowa, które określa „najbardziej znaczącym zabójstwem politycznym w najnowszej historii Rosji”. Zwraca się do przywódców państw UE, by „wzięli pod uwagę to morderstwo, gdy będą zaostrzać sankcje UE wobec Rosji”.

55-letni Niemcow został zastrzelony w piątek wieczorem przed murem Kremla, nieopodal Placu Czerwonego. Opozycjonista był jednym z najgłośniejszych krytyków rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Zarzucał mu zwłaszcza agresywną politykę wobec Ukrainy. (PAP)

fot.Radek Pietruszka/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*