W.Brytania/Policja: Assange zostanie aresztowany, jeśli opuści ambasadę

Julian Assange fot.John Stillwell/Press Association/EPA

Julian Assange fot.John Stillwell/Press Association/EPA

Jeśli twórca portalu WikiLeaks Julian Assange opuści teren ambasady Ekwadoru w Londynie, zostanie aresztowany – zapowiedziała w czwartek brytyjska policja. Assange mówił, że odda się w ręce służb, jeśli badający jego sprawę zespół ONZ orzeknie na jego korzyść.

Specjalna grupa robocza ONZ ds. arbitralnych zatrzymań ma ogłosić decyzję w piątek. BBC podało w czwartek, że grupa uznała, iż Assange był zatrzymany w sposób arbitralny. Wiadomość ta nie została potwierdzona przez przedstawicieli ONZ, natomiast potwierdziło ją szwedzkie MSZ. „Grupa robocza uznała, że Assange został zatrzymany arbitralnie, z naruszeniem zobowiązań międzynarodowych” – powiedziała rzeczniczka resortu spraw zagranicznych Szwecji.

Grupa rozpatrująca wniosek założyciela WikiLeaks obraduje w Genewie.

„Jeżeli ONZ ogłosi, że przegrałem swoją sprawę przeciwko Wielkiej Brytanii i Szwecji, opuszczę ambasadę w południe i dam się zatrzymać brytyjskiej policji, ponieważ nie będzie już szans na dalszą apelację” – napisał wcześniej Assange na Twitterze.

„Jednak, jeśli się okaże, że państwa działały nielegalnie, oczekuję, iż niezwłocznie zwrócony mi będzie paszport, a także zaprzestane będą dalsze próby pozbawienia mnie wolności” – dodał.

Mimo to brytyjska policja zapowiedziała, że zatrzyma założyciela WikiLeaks, gdy tylko opuści teren ambasady Ekwadoru.

„Nakaz aresztowania nadal obowiązuje. Jeżeli opuści ambasadę, to podejmiemy wysiłek w celu jego aresztowania” – podkreślił rzecznik prasowy policji w Londynie.

Grupa robocza ONZ ds. arbitralnych zatrzymań rozpatruje wniosek Assange’a o pomoc. W złożonym dokumencie przekonywał, że czas spędzony w ambasadzie jest właśnie arbitralnym zatrzymaniem. Założyciel WikiLeaks przekonuje, że został pozbawiony podstawowych wolności, w tym braku dostępu do światła słonecznego, świeżego powietrza, a także do świadczeń medycznych.

„To bardzo ważne ciało, które może uznać, że działania Szwecji są sprzeczne z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Jest międzynarodową praktyką szanowanie jej decyzji” – tłumaczył jeden z prawników Assange’a Per Samuelson odnosząc się do oenzetowskiej grupy roboczej.

Od lata 2012 roku Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Australijczyk schronił się tam, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie jest poszukiwany w związku z podejrzeniem napaści seksualnej i gwałtu; Assange zaprzecza zarzutom. Twierdzi, że obawia się, iż w razie ekstradycji do Szwecji zostanie wydany władzom amerykańskim w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi dokumentami, m.in. dotyczącymi operacji wojskowych USA w Iraku i Afganistanie oraz tysiącami depesz dyplomatycznych amerykańskich misji na całym świecie.

Od chwili udzielenia mu azylu w ekwadorskiej placówce Assange nie opuszcza znajdującego się w centrum Londynu budynku. Na jego potrzeby jedno z biur przerobiono na apartament, w którym Australijczyk mieszka, pracuje i przyjmuje gości.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*