W.Brytania. Zarzuty wobec podejrzanego o planowanie zamachu na żołnierzy USA

fot.Andy Rain/EPA

fot.Andy Rain/EPA

Brytyjska prokuratura postawiła we wtorek zarzuty mężczyźnie podejrzanemu o planowanie zamachu na stacjonujących w Wielkiej Brytanii żołnierzy USA i zamiar przyłączenia się wraz z własnym stryjem do bojowników Państwa Islamskiego w Syrii.

24-letni Junead Ahmed Khan i jego 22-letni stryj Shazid Ahmed Khan z Luton w środkowej Anglii zostali aresztowani w ubiegłym tygodniu w związku z podejrzeniem o przygotowywanie czynów terrorystycznych.

„Twierdzi się, że Junead Khan i Shazid Khan planowali udać się do Syrii w celu przyłączenia się do zakazanej organizacji Państwo Islamskie w Lewancie” – oświadczyła Deborah Walsh, zastępczyni naczelnika departamentu zwalczania terroryzmu w brytyjskiej prokuraturze.

„Twierdzi się ponadto, iż Junead Khamn planował zamach terrorystyczny na personel wojskowy USA w Wielkiej Brytanii i w związku z tym postawiono mu dodatkowy zarzut dotyczący terroryzmu” – zaznaczyła Walsh.

Obaj mężczyźni stanęli we wtorek przed sądem w londyńskim Westminsterze, który orzekł dalsze pozostawanie ich w areszcie do czasu kolejnego pojawienia się przed londyńskim sądem Old Bailey 10 sierpnia. Żadnych szczegółów na temat planowanego zamachu nie podano.

Jednak obchody amerykańskiego święta niepodległości, które miały się odbyć 3 i 4 lipca w używanej jako kwatera mieszkalna lotnictwa wojskowego USA bazie Królewskich Sił Powietrznych (RAF) Feltwell zostały odwołane „w następstwie najbardziej aktualnej oceny lokalnego zagrożenia”. Feltwell leży około 100 kilometrów od Luton.

„Chociaż oczywiście liczyliśmy na tegoroczne uroczystości oraz goszczenie w RAF Feltwell wspólnot amerykańskiej i brytyjskiej, musimy traktować bezpieczeństwo publiczne jako kwestię absolutnie priorytetową” – powiedział wtedy zastępca dowódcy 48. skrzydła myśliwskiego sił powietrznych USA, pułkownik David Eaglin. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*