W.Brytania. Wideo IS z groźbami trzeba uważać za propagandę

fot.Rahat Dar/EPA

fot.Rahat Dar/EPA

Wideo organizacji Państwo Islamskie (IS) z chłopcem w mundurze i zamaskowanym dorosłym mówiącym z akcentem brytyjskim to narzędzie propagandowe, które przypomina o barbarzyństwie tej grupy – oznajmiła w poniedziałek rzeczniczka premiera Davida Camerona.

10-minutowy film wideo, zamieszczony w sieci przez islamistów z IS, którego autentyczności nie zdołano jeszcze zweryfikować, pokazuje egzekucję pięciu ludzi w pomarańczowych kombinezonach; mieli się oni przyznać do szpiegowania dla służb brytyjskich.

Brytyjski dziennik „Independent” pisze, że podjęto starania, by zbadać wideo, na którym zamaskowany bojownik mówiący z brytyjskim akcentem twierdzi, że jest to „przesłanie dla (premiera Wielkiej Brytanii) Davida Camerona”. Wideo zawiera też ostrzeżenie, iż „pewnego dnia IS zajmie Wielką Brytanię”.

„Badamy zawartość wideo, premier jest informowany na bieżąco” – powiedziała dziennikarzom rzeczniczka, której nazwiska nie podano.

Jej zdaniem zamieszczone w internecie wideo jest przypomnieniem o barbarzyństwie IS.

„To też najwyraźniej narzędzie propagandowe i jako takie winno być traktowane” – powiedziała rzeczniczka brytyjskiego premiera.

„Independent” pisze, powołując się brytyjski resort spraw zagranicznych, że wspomniane wideo to „propaganda w wykonaniu IS”, przeznaczona „do odwrócenia uwagi od militarnych klęsk IS w Iraku i od tego, że dżihadyści nie są w stanie zająć się ludnością na obszarach, które kontrolują”.

Na początku grudnia brytyjskie lotnictwo rozpoczęło naloty na cele IS w Syrii. Wielka Brytania od ponad roku bierze też udział w nalotach na dżihadystów z IS w Iraku.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*