W.Brytania. Szkocja i Walia będą obecne na rozprawie dotyczącej Brexitu

fot.Patrick Seeger/EPA

fot.Patrick Seeger/EPA

Brytyjski Sąd Najwyższy zdecydował w piątek o dopuszczeniu do rozprawy apelacyjnej dotyczącej roli parlamentu w procesie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej prawników reprezentujących rządy Szkocji i Walii.

Na początku listopada brytyjski Wysoki Trybunał (High Court) orzekł, że do rozpoczęcia formalnego procesu wyjścia kraju z Unii Europejskiej niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu w Londynie. Według Trybunału „rząd nie ma w ramach prerogatyw królewskich prawa do wystosowania listu notyfikacyjnego określonego w art. 50 (unijnego traktatu – PAP) w celu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej”.

Prawnicy rządu Theresy May podkreślali wówczas, że są „zawiedzeni” wyrokiem i złożyli apelację, która będzie rozpatrywana na początku grudnia.

W piątek Sąd Najwyższy dopuścił do sprawy przedstawicieli rządów Szkocji i Walii, którzy będą podkreślali znaczenie administracji i parlamentów poszczególnych krajów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii w procesie decydowania o przyszłych relacjach z Unią Europejską, w efekcie opowiadając się za odrzuceniem apelacji rządu w Londynie.

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon podkreślała w przeszłości, że jej zdaniem rozpoczęcie negocjacji na linii Wielka Brytania-Unia Europejska powinno zostać zaakceptowane nie tylko przez parlament w Westminsterze, ale także przez poszczególne parlamenty w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Wyrok spodziewany jest w styczniu przyszłego roku i może mieć wpływ na to, kiedy rząd w Londynie oficjalnie rozpocznie procedurę wyjścia ze Wspólnoty, zapowiadaną dotychczas na marzec 2017.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*