W. Brytania. Ruszył „Super Czwartek”, wybory m.in. burmistrza Londynu

Londyn fot.Hannah McKay/EPA

Londyn fot.Hannah McKay/EPA

W Wielkiej Brytanii rozpoczęły się wybory samorządowe, podczas których wyłoniony zostanie m.in. nowy burmistrz Londynu. W Walii, Szkocji i Irlandii Północnej wybrani zostaną deputowani do narodowych parlamentów. Dzień głosowania nazwano „Super Czwartkiem”.

Faworytem do objęcia stanowiska burmistrza Londynu po Borisie Johnsonie jest kandydat Partii Pracy 45-letni Sadiq Khan, zwolennik pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Jeśli wygra, zostanie pierwszym muzułmaninem na czele europejskiej stolicy.

Khan to urodzony w Londynie syn pakistańskich imigrantów, prawnik zajmujący się prawami człowieka i były minister. Ma ok. 10-15 punktów procentowych przewagi nad głównym rywalem, konserwatystą Zakiem Goldsmithem.

Media zwracają uwagę na różnice dzielące obu kandydatów: Khan, syn kierowcy autobusu, dorastający w dzielnicy mieszkań socjalnych zmierzy się z Goldsmithem, synem miliardera i absolwentem elitarnej szkoły Eton.

Pozycja burmistrza Londynu jest wyjątkowo istotna w brytyjskiej polityce. Piastująca to stanowisko osoba staje się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polityków w kraju. Burmistrz zarządza m.in. budżetem miejskim w wysokości 16 miliardów funtów, mając wiele prerogatyw dotyczących transportu publicznego, policji, planu zagospodarowania i inwestycji na terenie miasta, kultury i ochrony środowiska.

Nowi włodarze zostaną wybrani także w Bristolu, Liverpoolu i Salford.

Szacuje się, że uprawnionych do głosowania w brytyjskich wyborach samorządowych jest m.in. kilkaset tysięcy Polaków. Lokale wyborcze będą czynne do godz. 23 czasu polskiego. Wyniki oczekiwane są najwcześniej w piątek po południu.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*