W.Brytania. Raport: ok. 1,4 tys. dzieci wykorzystywanych seksualnie

W.Brytania. Raport: ok. 1,4 tys. dzieci wykorzystywanych seksualnie

Co najmniej 1,4 tys. dzieci było wykorzystywanych seksualnie w mieście Rotherham na północy W. Brytanii w latach 1997-2013 – wynika z opublikowanego we wtorek raportu, który wskazuje na liczne zaniedbania w tej sprawie ze strony lokalnych władz i policji.

Dokument wymienia przypadki wielokrotnego gwałcenia, porywania i bicia dzieci w wieku od 11 lat. Większość ze sprawców tych przestępstw ma korzenie pakistańskie.

Autorka raportu profesor Alexis Jay, była doradczyni władz Szkocji do spraw społecznych, powiedziała we wtorek, że „ciężko określić porażający charakter przemocy, jakiej doznały te dzieci”. Relacjonowała, że wiele z nich było „polewanych paliwem i grożono im podpaleniem, straszono bronią, zmuszano do oglądania brutalnych gwałtów i mówiono, że będą następne”.

W dokumencie podano, że w poprzednich latach trzykrotnie prowadzono postępowanie w związku z doniesieniami dotyczącymi przemocy seksualnej wobec najmłodszych. Jednak lokalne władze i policja nie podjęły odpowiednich działań, „bagatelizując” jednocześnie skalę problemu – czytamy w raporcie.

Dokument, którego przygotowanie zostało zlecone przez władze miasta Rotherham w 2013 roku, podkreśla, że policja „odnosiła się do wielu ofiar lekceważąco, traktując jednocześnie sprawców, mających azjatyckie korzenie, jako ofiary”.

„Kilku pracowników (służb publicznych i policji) opisywało swój lęk przed wskazaniem pochodzenia sprawców, ponieważ obawiali się posądzenia o rasizm; inni wykonywali polecenia przełożonych, żeby tego nie robili (nie zwracali uwagi na pochodzenie oskarżonych)” – pisze w dokumencie profesor Jay.

W 2010 roku w mieście skazano pięciu mężczyzn za przestępstwa o charakterze seksualnym wobec dziewczynek.

Przed ogłoszeniem treści raportu z pełnienia urzędu przewodniczącego rady miasta Rotherham zrezygnował Roger Stone. Mieszka tam około 250 tys. osób. (PAP)

fot.PublicDomainArchive/pixabay

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*