W. Brytania. Przed i po referendum nasilenie przestępstw ksenofobicznych

fot.Will Oliver/EPA

fot.Will Oliver/EPA

Liczba przestępstw ksenofobicznych w W. Brytanii znacznie wzrosła w ciągu dwóch tygodni przed i po referendum w sprawie Brexitu – wynika z opublikowanych w piątek oficjalnych statystyk policyjnych. Centralnym tematem kampanii przed referendum była migracja.

Na policję między 16 a 30 czerwca zgłoszono 3 076 przestępstw z nienawiści, co stanowi wzrost o 42 proc. wobec analogicznego okresu 2015 roku. Największą dzienną liczbę ok. 290 przypadków odnotowano 25 czerwca, czyli dwa dni po referendum, w którym głosujący opowiedzieli się za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.

Wiele incydentów o charakterze ksenofobicznym było wymierzonych m.in. w Polaków. Ataki potępił w parlamencie premier David Cameron.

W piątek w Atenach na ten temat wypowiedział się komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Nils Muiżnieks, który potępił „nadzwyczajne nasilenie mowy nienawiści” wobec migrantów wśród polityków, również „na najwyższym szczeblu”.

W czwartek budynek parlamentu w Londynie został na krótko odgrodzony przez służby po odkryciu pakunku z białym proszkiem i listu z groźbami skierowanego do muzułmańskiego członka Izby Lordów.

Także w piątek polski konsul spotkał się z władzami lokalnymi i policją w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii. Wyraził zaniepokojenie po podpaleniu ogrodowej przybudówki należącej do polskiej rodziny. Podpalacze zostawili kartkę z groźbą: „wynocha do swojego p…go kraju, następna będzie wasza rodzina”.(PAP)

Categories: Świat

Comments

  1. Papa Smerf
    Papa Smerf 8 lipca, 2016, 17:01

    Takie sa skutki szerzenia nienawisci u nas tez jest kandydat ktory buduje kapital wyborczy na nienawisci do mniejszosci Przypomne haslo wyborcze Adolfa z 1935 Uczynmy Niemcy wielkimi ponownie czy to wam czegos nie przypomina Historia zatacza kolo

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*