W.Brytania. Kenny: Brexit stwarza strategiczne ryzyko dla Irlandii

Enda Kenny fot.Facundo Arrizabalaga/EPA

Enda Kenny fot.Facundo Arrizabalaga/EPA

Perspektywa Brexitu – opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię – jest poważnym ryzykiem strategicznym dla Irlandii – ocenił w poniedziałek w Londynie premier Irlandii Enda Kenny przed spotkaniem z brytyjskim premierem Davidem Cameronem.

Irlandia poprze starania Camerona o zreformowanie UE, jeśli tylko będą to warunki realistyczne – dodał Kenny.

Cameron, który obiecał dokonać przeglądu więzów łączących Wielką Brytanię z Unią jeszcze przed mającym się odbyć do końca 2017 roku referendum w sprawie dalszego członkostwa jego kraju w UE, ma przedstawić swoje żądania we wtorek w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Dziennik „Times” pisze w poniedziałek, że Cameron opowiada się za głosowaniem w sprawie Brexitu w czerwcu, o ile rozmowy na grudniowym szczycie wypadną dobrze. Według gazety do nieodkładania referendum na później, z uwagi na możliwy latem kolejny kryzys migracyjny, Camerona przekonali inni przywódcy unijni.

Główne kierunki reform są już znane, chodzi zwłaszcza o jednakowe traktowanie eurostrefy i pozostałych krajów unijnych, przebudowę europejskich zasad i przepisów mających na celu poprawę konkurencyjności i zamrożenie na cztery lata niektórych świadczeń socjalnych dla imigrantów z krajów członkowskich.

Podczas wspólnej konferencji z Kennym Cameron powiedział, że jego renegocjacje z UE będą dotyczyć elastyczności ze strony Brukseli w traktowaniu potrzeb krajów eurostrefy i pozostałych. „Jeśli będzie to dostatecznie elastyczne, zostaniemy. Jeśli nie będzie dość elastyczne, będziemy musieli zadać sobie poważne pytanie, czy jest to organizacja dla nas” – zaznaczył.

„Irlandia uważa perspektywę wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE za poważne ryzyko strategiczne” – powiedział Kenny na konferencji biznesowej w Londynie.

Zwrócił przy tym uwagę, że „jest mnóstwo dobrej woli do wsparcia stanowiska Brytanii w UE”. „Ogólnie rzecz biorąc, tam gdzie Zjednoczone Królestwo stara się o rozsądne i osiągalne poprawki, będziemy je z sympatią wspierać” – dodał.

Cameron, który mówi, że niczego nie wyklucza, jeśli nie uda mu się przeprowadzić pożądanych zmian, zaostrzył w ostatnich tygodniach swoje stanowisko wobec eurosceptyków, podkreślając korzyści z członkostwa w zreformowanej Unii.

Większość sondaży wskazuje, że Brytyjczycy są za pozostaniem w UE, ale liczba zwolenników wyjścia z Unii zaczyna rosnąć. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*