W.Brytania. Czterech Polaków aresztowanych ws. imigrantów w Harwich

fot.Jens Buettner/EPA

fot.Jens Buettner/EPA

Czterech polskich kierowców zostało aresztowanych w związku z odnalezieniem 68 nielegalnych imigrantów ukrytych w ciężarówkach w międzynarodowym porcie w Harwich w Essex – informuje w piątek BBC. Kierowcy nie skontaktowali się dotąd z polskim konsulatem.

Brytyjskie MSW potwierdziło, że Polacy są przesłuchiwani. Konsulat generalny RP w Londynie poinformował PAP, że czterech polskich kierowców aresztowanych w związku z próbą nielegalnego przemytu imigrantów do Wielkiej Brytanii nie nawiązało do tej pory kontaktu z polskimi służbami konsularnymi. Konsul generalny RP w Londynie Ireneusz Truszkowski wskazał w komunikacie, że kierowcy zostali poinformowani przez policję o możliwości nawiązania kontaktu z konsulatem.

Według konsulatu Polacy zostali aresztowani, ale na razie nie postawiono im żadnych zarzutów. Pracownicy konsulatu są w tej sprawie w bezpośrednim kontakcie z policją i brytyjskimi władzami.

Do odkrycia nielegalnych imigrantów doszło w czwartek około godz. 22. w międzynarodowym porcie Harwich w hrabstwie Essex, podczas rutynowej kontroli. Rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych (Home Office) poinformował w piątek, że imigranci zostali znalezieni w czterech samochodach ciężarowych, a nie – jak wcześniej informowały brytyjskie służby i media – w zamkniętym kontenerze.

Jak informuje BBC, czterej polscy kierowcy ciężarówek zostali aresztowani pod zarzutem ułatwiania nielegalnej imigracji; są oni obecnie przesłuchiwani – potwierdziło brytyjskie MSW.

Na ciężarówkach znajdowało się m.in. 15 dzieci i dwie kobiety w ciąży, które wraz z innymi pięcioma osobami, skarżącymi się na bóle brzucha i klatki piersiowej zostały przewiezione do pobliskiego szpitala.

Pozostałych 61 imigrantów przekazano w ręce brytyjskiej służby granicznej i znajdują się oni obecnie na terenie portu Harwich. Ciężarówki przypłynęły w czwartek po południu z Holandii; nie jest jasne, skąd samochody przyjechały do tego kraju.

Jak podkreśla BBC, do podobnego incydentu doszło w sierpniu ubiegłego roku. Wówczas w kontenerze w jednym z portowych doków robotnicy odnaleźli 35 afgańskich uchodźców, wołających o pomoc. Jedna osoba wówczas zmarła.

„Mamy doświadczenie w radzeniu sobie z takimi wypadkami w Essex. Zawsze boimy się jednej rzeczy, tj. czasu, jaki przyszło spędzić w kontenerze tym ludziom” – powiedział pracownik służb ratowniczych Matthew Broad.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*