W.Brytania. Cameron złożył hołd ofiarom londyńskich zamachów sprzed 10 lat

David Cameron i burmistrz Londynu Boris Johnson składają kwiaty w Hyde Parku fot.Anthony Devlin/EPA

David Cameron i burmistrz Londynu Boris Johnson składają kwiaty w Hyde Parku fot.Anthony Devlin/EPA

W 10 rocznicę dokonanych przez islamistów samobójczych zamachów bombowych na środki komunikacji miejskiej w Londynie brytyjski premier David Cameron oddał we wtorek hołd ofiarom tych ataków, wzywając jednocześnie do czujności wobec zagrożeń terrorystycznych.

Wraz z burmistrzem Londynu Borisem Johnsonem Cameron złożył w Hyde Parku wieniec pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 7 lipca 2005 roku, kiedy to w trakcie porannego szczytu komunikacyjnego czterej młodzi brytyjscy islamiści zdetonowali bomby, wniesione przez nich w plecakach do trzech pociągów metra i jednego autobusu. Poza zainspirowanymi przez Al-Kaidę sprawcami zginęły wtedy 52 osoby – w tym trzy Polki – a około 700 innych zostało rannych.

„Dziś kraj łączy się w pamięci o ofiarach jednej z najbardziej morderczych zbrodni terrorystycznych w metropolitalnej Wielkiej Brytanii” – napisał w swym oświadczeniu Cameron.

„W 10 lat po londyńskich atakach 7 lipca zagrożenie terrorystyczne pozostaje równie rzeczywiste jak śmiercionośne – zamordowanie 30 niewinnych Brytyjczyków spędzających urlop w Tunezji było brutalnym przypomnieniem tego faktu. Nie damy się jednak nigdy zastraszyć przez terroryzm” – dodał brytyjski premier.

Spośród 38 osób, zastrzelonych 26 czerwca przez islamistycznego zamachowca na hotelowej plaży w tunezyjskim nadmorskim kurorcie Susa, tylko osiem nie było Brytyjczykami. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*