W Brukseli konferencja poświęcona Syrii; KE liczy na miliardy pomocy

W Brukseli konferencja poświęcona Syrii; KE liczy na miliardy pomocy

W Brukseli we wtorek rozpoczęła się organizowana przez UE i ONZ dwudniowa konferencja wysokiego szczebla poświęcona trwającej od siedmiu lat wojnie w Syrii i przyszłości tego kraju. KE liczy, że państwa zadeklarują kolejne miliardy euro pomocy dla tego kraju.

Celem spotkania w Brukseli jest mobilizacja pomocy humanitarnej dla mieszkańców regionu. To szósta konferencja poświęcona sytuacji w ogarniętym wojną bliskowschodnim kraju; wcześniejsze odbyły się w Kuwejcie (trzy razy), Londynie i Brukseli.

„Sytuacja w Syrii nie poprawia się. Musimy zwrócić uwagę światowej opinii publicznej na dramat ludności, jaki rozgrywa się w tym kraju. Liczymy, że podsumowaniem drugiego dnia konferencji będzie deklaracja dotycząca znaczącej pomocy finansowej dla Syrii. W ubiegłym roku zadeklarowano 5,6 mld euro i mam nadzieję, że na tej konferencji zapadnie deklaracja o jeszcze wyższej pomocy humanitarnej” – powiedział w Brukseli dziennikarzom wysoki unijny urzędnik KE.

Jak dodał, w Syrii od początku roku wysiedlonych zostało 700 tys. ludzi, a pomocy humanitarnej potrzebuje 13,1 mln Syryjczyków. „Od początku konfliktu w 2011 roku zginęło ponad 400 tys. ludzi, a milion zostało rannych” – zaznaczył.

Przypomniał też, obecnie trzema regionami zapalnymi są: Idlib, Afrin i Wschodnia Guta. „W Idlibie jest obecnie 1,5 mln osób wewnętrznie wysiedlonych, a ta liczba rosła dramatycznie w ciągu ostatnich miesięcy z powodu rozpoczętej pod koniec 2017 r. ofensywy rządowej, a ostatnio z powodu ucieczki ludzi ze Wschodniej Guty. W regionie Afrinu jest 300 tys. ludzi wysiedlonych i nie wygląda na to, żeby sytuacja miała się tam poprawić. We Wschodniej Gucie zginęło dużo ludzi, zniszczona został infrastruktura, a dostęp do tego obszaru jest bardzo ograniczony. Około 150 tys. ludzie uciekło stamtąd w ciągu 6 tygodni. Wiele z nich znalazło tymczasowe schronienie w okolicach Damaszku” – powiedział urzędnik.

UE i państwa członkowskie dostarczyły Syrii i regionowi od początku konfliktu w 2011 r. ok. 10,6 mld euro pomocy.

Problemem podczas tego konfliktu jest brak dostępu do wielu miejsc, w których ludzie potrzebują pomocy oraz brak możliwości zapewnienia ochrony osobom, które niosą pomoc humanitarną.

Konferencja w Brukseli ma dotyczyć także sytuacja w regionie, ż uwzględnieniem Turcji, Jordanii i Libanu. „Chcemy wysłać sygnał dla świata, że Syria potrzebuje politycznego rozwiązania konfliktu. Naszym zdaniem nie ma możliwości militarnego rozwiązania tej wojny” – powiedział unijny urzędnik.

Polskę na konferencji reprezentuje mister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa. We wtorek spotyka się z komisarzem ds. pomocy humanitarnej Christosem Stylianidesem. Drugiego dnia konferencji ma odbyć się spotkanie ministerialne.

Belgia ogłosiła we wtorek, że w tym rok wyda 26 milionów euro na pomoc humanitarną dla Syrii i sąsiednich krajach. Wicepremier i minister współpracy rozwojowej Alexander De Croo przedstawił taką deklarację na początku konferencji.

Wojna w Syrii przekształciła się w bardzo złożony konflikt, w który są zaangażowane regionalne i światowe mocarstwa. Konflikt ten zaczął się w marcu 2011 roku od krwawego stłumienia przez prezydenta Baszara el-Asada prodemokratycznych manifestacji.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

fot.OLIVIER HOSLET/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*