Unia Afrykańska żąda przeprosin od Trumpa

Unia Afrykańska żąda przeprosin od Trumpa

Unia Afrykańska domaga się przeprosin po wulgarnym komentarzu prezydenta USA Donalda Trumpa na temat krajów afrykańskich oraz Haiti – podano w oświadczeniu przedstawicielstwa organizacji w Waszyngtonie.

„Unia Afrykańska stanowczo potępia komentarz (Trumpa) oraz domaga się jego odwołania i przeproszenia nie tylko mieszkańców Afryki, ale także wszystkich osób pochodzenia afrykańskiego na całym świecie” – czytamy w piątkowym dokumencie. Przytaczane przez media słowa amerykańskiego prezydenta nazwano w nim „szokującymi i oburzającymi”.

Jak donosi AFP, wspólne oświadczenie potępiające Trumpa i żądające od niego przeprosin wystosowali również wszyscy ambasadorowie afrykańskich krajów przy ONZ. Dyplomaci zgodzili się w sprawie wspólnego stanowiska „jednomyślnie po nadzwyczajnej sesji” – zaznacza francuska agencja.

Wcześniej w piątek rzecznik Unii Afrykańskiej Ebba Kalondo stwierdził, że „biorąc pod uwagę historyczne realia tego, jak wielu Afrykańczyków dotarło do Stanów Zjednoczonych jako niewolnicy” komentarz przywódcy USA „jest sprzeczny ze wszystkim akceptowalnymi zachowaniami i praktykami”.

„Dlaczego przyjeżdżają tu ci wszyscy ludzie z krajów na zadupiu (ang. shithole countries – PAP)?” – miał powiedzieć Trump na spotkaniu z senatorami w Gabinecie Owalnym, na którym omawiano udzielanie ochrony imigrantom z Haiti, Salwadoru i krajów Afryki. Jego wypowiedź cytuje dziennik „Washington Post”, powołując się na kilka osób, które zostały poinformowane o przebiegu rozmowy.

Trump oświadczył, że nie nazwał krajów, z których do USA przyjeżdżają migranci, „zadupiem”. Przyznał jednak, że użył ostrego języka.(PAP)

Na zdj.: Donald J. Trump fot. EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Categories: Świat

Comments

  1. Ezy
    Ezy 14 stycznia, 2018, 09:45

    Całkiem głupia, bezmyślna wypowiedź Trumpa. Obraził wiele państw z dużymi zasobami naturalnych bogactw, o które już od lat zabiegają Chiny i odnoszą sukcesy. Obrażając te kraje nasz prezyDENCIK odcina sobie drogę do pożytecznej współpracy podczas gdy Chiny roztaczają tam coraz większe wpływy z pożytkiem dla sibie i tychże państw..

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*