UNHCR: już pół miliona uchodźców ukraińskich w granicach kraju i w Rosji

UNHCR: już pół miliona uchodźców ukraińskich w granicach kraju i w Rosji

Konflikt na Ukrainie zmusił do opuszczenia domów ponad pół miliona ludzi; co najmniej 260 tys. to uchodźcy wewnętrzni, a porównywalna grupa uchodźców udała się do Rosji – podał we wtorek Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

„W kontekście trwających walk w Doniecku, Ługańsku i na południu obwodu donieckiego bardzo obawiamy się ryzyka dalszego exodusu” – powiedział w Genewie dyrektor biura UNHCR dla Europy Vincent Cochetel.

Według najnowszych danych 260 tys. osób zostało zmuszonych do ucieczki w granicach Ukrainy. UNHCR precyzuje na stronie internetowej, powołując się na rosyjskiej służby migracyjne, że ok. 120 tys. Ukraińców wystąpiło w Rosji od początku roku o status uchodźcy lub tymczasowy azyl; kolejnych prawie 140 tys. Ukraińców wystąpiło o inną formę pobytu, np. w ramach programu „ponownego osiedlania się obywateli”.

Wielu Ukraińców przyjeżdża do Rosji, korzystając z ruchu bezwizowego. Rosyjskie władze twierdzą, że w sumie od początku roku na terytorium Rosji przedostało się ok. 814 tys. obywateli Ukrainy; w tej grupie są ci, którzy wystąpili o azyl oraz inne formy pobytu – napisano na stronie internetowej UNHCR.

Poprzednie szacunki UNHCR z 20 sierpnia mówiły o ok. 190 tys. uchodźców wewnętrznych na Ukrainie oraz ponad 197 tys. osób, które uciekły do Rosji.

UNHCR szacuje jednocześnie, że liczba uchodźców wewnętrznych na Ukrainie jest w rzeczywistości wyższa, ponieważ „wielu zostało przyjętych przez rodziny i nie rejestrowało się u władz”.

„Jeśli kryzys natychmiast nie zostanie powstrzymany, nie tylko będzie miał dewastujące konsekwencje humanitarne, ale potencjalnie może zdestabilizować cały region” – ocenił z kolei Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Antonio Guterres, cytowany przez rzecznika.

Według danych dostarczonych przez władze rosyjskie liczba Ukraińców, którzy przedostali się do Rosji, zwiększyła się w ciągu miesiąca o niemal 100 tysięcy – ze 168 tys. zarejestrowanych 5 sierpnia do 260 tys. obecnie. (PAP)

Na zdjęciu: Uchopdźcy z Ukrainy w obozie w Rostowie fot.Yuri Kochetkov/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*