Ukraina: w wybuchu samochodu OBWE zginął Amerykanin

Ukraina: w wybuchu samochodu OBWE zginął Amerykanin

W wybuchu samochodu Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE na wschodniej Ukrainie zginął nie Brytyjczyk, jak podawano wcześniej, lecz obywatel Stanów Zjednoczonych. Poinformował o tym w niedzielę wieczorem wiceszef misji Alexander Hug.

„W wyniku eksplozji zginął jeden członek patrolu OBWE, obywatel Stanów Zjednoczonych. Dwóch innych członków patrolu, obywateli Niemiec i Czech, przewieziono do szpitala w Ługańsku na badania lekarskie” – powiedział na konferencji prasowej w Kijowie.

Doradca szefa ukraińskiego MSW i deputowany do parlamentu Anton Heraszczenko oświadczył wcześniej, że zabity był obywatelem Wielkiej Brytanii.

Pojazd OBWE wybuchł w niedzielę w godzinach porannych po najechaniu na minę w miejscowości Pryszyb w powiecie słowianoserbskim w centralnej części obwodu ługańskiego. Teren ten kontrolowany jest przez separatystów z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej. Pryszyb leży w odległości 2 km od linii podziału w Donbasie, za którą znajdują się ukraińskie siły rządowe.

Według wcześniejszych doniesień obserwatorzy OBWE poruszali się dwoma pojazdami opancerzonymi. Hug powiedział na spotkaniu z dziennikarzami w Kijowie, że na drodze, po której jechali, nie powinno być żadnych min. Przypomniał, że zakaz stosowania min zawarto w mińskich porozumieniach w sprawie konfliktu w Donbasie jeszcze w 2014 r.

„Dla osób cywilnych, które mieszkają w tym rejonie, oraz dla obserwatorów misji OBWE zobowiązania te pozostają w większości jedynie na papierze” – podkreślił. Zaapelował jednocześnie o ustalenie i ukaranie winnych zdarzenia.

„Ktokolwiek byłby zaangażowany w podłożenie miny, w wyniku wybuchu której zginął i ranni zostali członkowie patrolu, powinien być za to pociągnięty do odpowiedzialności” – oświadczył Hug.

Incydent w Pryszybie był jednym z tematów rozmowy telefonicznej prezydenta Petra Poroszenki z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. „Prezydent Ukrainy zaproponował, by szybciej zająć się kwestią wysłania do Donbasu międzynarodowego kontyngentu pokojowego pod egidą ONZ” – przekazała po rozmowie administracja szefa państwa ukraińskiego.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

fot.STR/EPA

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*