Ukraina. Poroszenko: Szwecja popiera pomysł misji pokojowej w Donbasie

Ukraina. Poroszenko: Szwecja popiera pomysł misji pokojowej w Donbasie

Szwecja popiera ideę rozmieszczenia międzynarodowej misji pokojowej w ukraińskim Donbasie, gdzie trwa konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami – oświadczył w środę prezydent Petro Poroszenko po rozmowach ze szwedzkim premierem Stefanem Loefvenem.

Loefven, który złożył wizytę w Kijowie, zapowiedział, że jeśli konflikt na wschodniej Ukrainie będzie się nadal zaostrzał, jego kraj opowie się za rozszerzeniem sankcji wobec Rosji. Przywiózł także obietnice wydzielenia Ukrainie nieoprocentowanej pożyczki w wysokości 100 mln dolarów oraz rozłożonej na siedem lat pomocy o wartości 175 mln dolarów.

„Jest to dla nas bardzo ważne wsparcie” – powiedział Poroszenko na wspólnej konferencji prasowej, nazywając Szwecję jednym z najważniejszych adwokatów Ukrainy w UE.

Prezydent wyraził przekonanie, że pokój na wschodniej Ukrainie będzie możliwy jedynie pod warunkiem wycofania z tego regionu obcych formacji wojskowych i zamknięcia niekontrolowanych przez władze w Kijowie odcinków granicy z Rosją. Podkreślił, że właśnie dlatego Ukraina zabiega o przysłanie na jej terytorium kontyngentu pokojowego.

Poroszenko zaznaczył, że zależy mu na tym, by w ramach wojsk pokojowych na Ukrainę przybyli żołnierze z „przyjaznych jej krajów”. Wyraził nadzieję, że Rada Bezpieczeństwa ONZ podejmie pozytywną decyzję w tej sprawie.

„Szwecja popiera ten pomysł, jeśli oczywiście przysłanie misji pokojowej jest możliwe” – oświadczył ze swej strony premier Loefven.

Ukraiński prezydent mówił także w środę o oczekiwanej tego dnia decyzji Międzynarodowego Funduszu Walutowego o udzieleniu Ukrainie pomocy w formie czteroletniego programu rozszerzonego finansowania EFF w wysokości 17,5 mld dolarów. Program, który przeznaczony jest m.in. na stabilizację makroekonomiczną, ma zastąpić dwuletni program kredytowy stand-by.

Poroszenko powtórzył, że dla rozwiązania problemów gospodarczych Ukraina potrzebuje ogółem 40 mld dolarów.

„Według naszych szacunków będzie to wystarczająca suma, jeśli przeprowadzimy reformy i poprawimy warunki inwestowania oraz dokonamy znaczących kroków w walce z korupcją i na rzecz ustanowienia sprawiedliwych sądów. Jestem przekonany, że zrobimy to szybko i efektywnie” – powiedział prezydent.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

fot.Alexander Ermochenko/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*