Ukraina. Poroszenko: nie będzie rozejmu – zwołamy Radę Europejską

Ukraina. Poroszenko: nie będzie rozejmu – zwołamy Radę Europejską

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uprzedził w piątek, że jeśli w nocy z soboty na niedzielę nie wejdzie w życie porozumienie o wstrzymaniu ognia w Donbasie, Kijów będzie apelował o zwołanie nadzwyczajnego spotkania Rady Europejskiej.

Wiceszef administracji prezydenckiej Ołeksandr Czałyj oświadczył, że jeśli walki na wschodniej Ukrainie będą kontynuowane, władze w Kijowie uzyskają od Zachodu „nowy poziom wsparcia”, co oznacza dostawy broni.

W piątek prorosyjscy separatyści ostrzelali z systemów rakietowych Grad prawie 80-tysięczne miasto Artemiwsk w obwodzie donieckim, trafiając w szkołę i zabijając 7-letniego chłopca, ucznia drugiej klasy. Cztery inne osoby zostały ranne.

Po południu tymi samymi Gradami buntownicy zaatakowali miasteczko Hirnyk, także w obwodzie donieckim. Szef obwodowej milicji Wiaczesław Abroskin przekazał, że według wstępnych danych zginęły trzy kobiety.

Wszystko to odbywa się zaledwie jeden dzień po podpisaniu nowych porozumień pokojowych w Mińsku, które są wynikiem negocjacji prowadzonych w środę i w czwartek w stolicy Białorusi przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel, prezydenta Francji Francois Hollande’a i prezydenta Poroszenkę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

„Jeśli w nocy z soboty na niedzielę nie będzie dwustronnego wstrzymania ognia będziemy apelowali o zwołanie pilnego posiedzenia Rady Europejskiej, ponieważ Angela Merkel i Francois Hollande reprezentują nie tylko Niemcy i Francję, lecz mają mandat całej Unii Europejskiej” – powiedział Poroszenko podczas spotkania z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Wiceszef administracji Poroszenki ogłosił jednocześnie w programie telewizyjnym, że w razie zaostrzenia sytuacji na wschodzie Ukrainy państwa zachodnie przekażą Ukraińcom broń.

„To będzie zupełnie nowy poziom wsparcia, w tym także wojskowego. I teraz konsensus z Ukrainą będzie budowany na poziomie o wiele większej pomocy, niż była wcześniej” – oświadczył Czałyj.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

fot.Bernd Von Jutrczenka/PAP/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*