Ukraina. Pogarsza się stan głodującego Sencowa

Ukraina. Pogarsza się stan głodującego Sencowa

Pogorszył się stan zdrowia głodującego w więzieniu w Rosji ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa – oświadczył we wtorek jego rosyjski adwokat Dmitrij Dinze w rozmowie z ukraińską stacją telewizyjną Hromadske. Jest to już 85. dzień głodówki Sencowa.

Jak poinformował adwokat, Sencow ma bardzo niski poziom hemoglobiny, co doprowadziło do anemii, oraz bardzo niski puls: blisko 40 uderzeń na minutę. Uskarża się również na problemy z sercem; w ostatnim czasie dwukrotnie odmówił hospitalizacji – powiedział Dinze.

Prawnik dodał, że na pogorszenie stanu zdrowia reżysera wpływają upały w mieście Łabytnangi na rosyjskiej Dalekiej Północy, gdzie jest osadzony.

Obrońca zapewnił jednocześnie, że artysta nie zamierza rezygnować ze swego protestu głodowego, który prowadzi od połowy maja. Sencow domaga się uwolnienia kilkudziesięciu obywateli Ukrainy, którzy przetrzymywani są w rosyjskich więzieniach.

Sencow, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został zatrzymany na półwyspie wkrótce po zajęciu w 2014 roku, a następnie skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej na podstawie zarzutów o planowanie działalności terrorystycznej. Organizacje broniące praw człowieka, w tym Amnesty International, uważają, że wyrok zapadł na podstawie sfingowanych dowodów. (PAP)

Na zdjęciu: Ołeh Sencow fot.Arkady Budnitsky/EPA

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*