Ukraina. MSZ: na wschód kraju wciąż napływa sprzęt z Rosji

Ukraina. MSZ: na wschód kraju wciąż napływa sprzęt z Rosji

Ponad 100 jednostek różnego sprzętu wojskowego przerzucono w ciągu ostatnich dni z Rosji na opanowane przez separatystów tereny na wschodniej Ukrainie – oświadczył we wtorek rzecznik MSZ tego kraju Jewhen Perebyjnis.
Wyjaśnił, że sprzęt ten wjechał na Ukrainę w dniach 15-17 listopada. W kilku kolumnach, które przekroczyły granicę w miejscach, których nie kontrolują ukraińskie władze, znajdowały się m.in. czołgi, mobilne systemy rakietowe i działa – przekazał.

Perebyjnis ostrzegł, że Rosja i prorosyjscy bojownicy mogą przygotowywać się do ataku na siły ukraińskie, i zapewnił, że ukraińskie wojska rządowe nie mają zamiaru prowadzić żadnych działań ofensywnych.

„Na wszelki wypadek chciałbym jeszcze raz jasno oświadczyć: siły operacji antyterrorystycznej nie planują żadnych operacji ofensywnych, jednak będą w stanie udzielić odpowiedzi tym, którzy spróbują nas zaatakować” – powiedział.

Rzecznik MSZ powtórzył, że władze Ukrainy opowiadają się za dyplomatycznym zażegnaniem konfliktu na wschodzie ich kraju zgodnie z ustaleniami pokojowymi z Mińska, które przewidują m.in. wstrzymanie ognia, wznowienie kontroli na granicy oraz wycofanie z Ukrainy obcych wojsk. „Nasze wysiłki polityczne skoncentrowane są na tym, by skłonić Rosję do powrotu do praktycznej implementacji tych ustaleń” – oświadczył Perebyjnis.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

fot.Ivan Boberskyy/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*