Ukraina. Komisarz Hahn: UE przekaże Ukrainie ponad 550 mln euro pomocy

Ukraina. Komisarz Hahn: UE przekaże Ukrainie ponad 550 mln euro pomocy

Unia Europejska przekaże Ukrainie 500 mln euro pomocy makrofinansowej oraz 55 mln euro na finansowanie rozwoju polityki regionalnej – oświadczył w piątek w Kijowie unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn.
Ocenił, że plany ukraińskich władz, które w pięć lat chcą przeprowadzić reformy na rzecz zbliżenia państwa do UE, są realistyczne, jednak nie wypowiedział się na temat perspektywy członkostwa Ukrainy w Unii. „Jestem człowiekiem praktycznym, ten proces jest stopniowy” – zaznaczył.

Mówiąc o pomocy finansowej, Hahn zapowiedział, że 500 mln euro Kijów może otrzymać już w grudniu. „W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy UE przekazała Ukrainie miliard euro wsparcia w trudnej sytuacji. Wcześniej w tym miesiącu przekazano 280 mln euro i oczekuję, że w najbliższym czasie zostanie przekazane jeszcze 500 mln” – oświadczył.

Podczas konferencji prasowej, podsumowującej jego dwudniową wizytę na Ukrainie Hahn pogratulował mieszkańcom tego kraju osiągnięć minionego roku, w tym przeprowadzonych w październiku wyborów parlamentarnych.

Komisarz uprzedził jednocześnie, że UE z uwagą będzie śledziła postęp reform. „Moim zadaniem jest przekazanie dwóch sygnałów: że Ukraina będzie otrzymywała pomoc w tym trudnym czasie i że chcemy widzieć realne wyniki reform” – podkreślił.

Dzień wcześniej Hahn oświadczył, że UE gotowa jest pomagać Ukrainie, ale władze tego kraju powinny stworzyć warunki do rozwoju gospodarczego.

„Jesteśmy gotowi pomagać Ukrainie i jej przywódcom politycznym w kwestiach rozwoju państwa, w szczególności z punktu widzenia gospodarki. Chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy, tworzenie dobrych warunków życia. Myślę, że to jest najważniejsze w obecnej chwili” – mówił w czwartek dziennikarzom.

Hahn wskazał wówczas, że należy podjąć kroki w tym kierunku zgodnie z umową o stowarzyszeniu zawartą przez Ukrainę i UE. Ukraina powinna zmienić klimat biznesowy, bo inwestorzy zagraniczni są zainteresowani przybyciem lub powrotem na Ukrainę – apelował komisarz. „Myślę, że jeśli zostanie to zrealizowane, to Ukraina automatycznie przybliży się do Europy” – ocenił.

Na pytanie, czy widzi Ukrainę w UE, komisarz odparł: „To zależy od Ukrainy jako państwa. My możemy tylko pomóc i udzielać wsparcia, przy spełnieniu pewnych warunków”.

W trakcie wizyty na Ukrainie Hahn przeprowadził m.in. rozmowy z prezydentem Petrem Poroszenką oraz premierem Arsenijem Jaceniukiem.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Na zdjęciu: Johannes Hahn fot.Julien Warnand/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*