UE: „zero tolerancji” dla przemocy ze strony osadników żydowskich

fot.Frederik Von Erichsen/EPA

fot.Frederik Von Erichsen/EPA

UE wezwała w piątek do „zerowej tolerancji” dla przemocy dokonywanej przez osadników żydowskich. Taki apel UE wystosowała kilka godzin po podpaleniu domu na Zachodnim Brzegu, w którym palestyńskie dziecko spłonęło żywcem, a jego rodzina została ciężko ranna.

„Wzywamy do pełnej odpowiedzialności, skutecznego egzekwowanie prawa i zerowej tolerancji dla przemocy dokonywanej przez osadników” żydowskich – oświadczyła w komunikacie rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji.

Palestyński prezydent Mahmud Abbas zapowiedział wcześniej, że w związku ze sprawą Palestyńczycy zamierzają zwrócić się do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK).

W pożarze domu palestyńskiej rodziny, w miejscowości Duma niedaleko Nablusu, przypisywanym żydowskim osadnikom, zginął 1,5-roczny chłopiec, a jego brat i rodzice zostali poparzeni. Mimo potępienia tej napaści przez izraelskie władze Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP) oświadczyła, że „całkowitą odpowiedzialność” ponosi właśnie izraelski rząd.

Po pożarze premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że „jest wstrząśnięty tym karygodnym i przerażającym czynem”, który nazwał „aktem terroru pod każdym względem”. Zażądał od izraelskich sił, by „skorzystały z wszelkich środków, jakie moją do dyspozycji, aby aresztować zabójców i postawić ich przed sądem”.

Według palestyńskich źródeł żydowscy osadnicy podpalili w piątek o świcie dwa domy. W jednym z budynków w ogniu zginął 1,5-roczny Ali Dawabszeh, a jego rodzice zostali ciężko ranni. Ich oparzenia obejmują 80-90 proc. powierzchni ciała. Nieco lżejsze obrażenia odniósł ich drugi, 4-letni syn. Na ścianach domu osadnicy napisali hasła w rodzaju „zemsta”, „price tag”, a także „niech żyje Mesjasz”. Pod hasłem „price tag” (dosłownie „metka z ceną”, w znaczeniu odpłaty) żydowscy ekstremistyczni osadnicy atakują Palestyńczyków i izraelskich Arabów, chrześcijańskie i muzułmańskie miejsca kultu, a nawet izraelskich żołnierzy. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Comments

  1. ela
    ela 31 lipca, 2015, 23:20

    No dobrze, a kto odpowie za zagarnianie palestyńskich ziem , burzenie domów i stawianie na ich miejscu nowych dla żydowskich osadników. Czyż programowe pozbawianie ludzi miejsc zamieszkania i możliwości zarobkowych nie jest terroryzmem? Gdyby nie było oficjalnego przyzwolenia na traktowanie Palestyńczyków, jak ludzi niższej kategorii, to nie byłoby żydowskich ekstremistów. Tym razem zginęło dziecko, odezwała UE, więc Netanyahu musi się oburzać na ludzi z „price tag”.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*