0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatUE. Tusk: potrzebna propozycja w sprawie spłacalności długu Grecji (opis)

UE. Tusk: potrzebna propozycja w sprawie spłacalności długu Grecji (opis)

-

Donald Tusk fot.Mathieu Cugnot/EPA
Donald Tusk fot.Mathieu Cugnot/EPA

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ocenił w czwartek, że wierzyciele Grecji powinni przedstawić realistyczne propozycje dotyczące spłacalności zadłużenia tego kraju. Zaapelował o dobrą wolę i odpowiedzialność ze strony Grecji i jej pożyczkodawców.

Na konferencji prasowej w Luksemburgu Tusk poinformował, że rozmawiał telefonicznie z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem. „Oczekujemy, że do końca dzisiejszego dnia Grecja przedstawi propozycje (reform – PAP), które będą zarówno kompleksowe, jak i szczegółowe” – powiedział.

REKLAMA

„Jeśli to nastąpi, będziemy potrzebowali też równoległej propozycji od wierzycieli. Realistycznej propozycji Grecji musi towarzyszyć również realistyczna propozycja wierzycieli dotycząca spłacalności długu. Wtedy będziemy mieć sytuację +win – win+” – dodał Tusk. „W przeciwnym razie będziemy kontynuować ten apatyczny taniec” – ocenił.

„Zarówno od Grecji i pożyczkodawców oczekujemy dobrej woli i odpowiedzialności” – powiedział Tusk, dodając, że dyskusja na temat zdolności Grecji do spłacenia długu jest częścią tej odpowiedzialności.

Propozycja w sprawie spłacalności długu może obejmować np. restrukturyzację zadłużenia Grecji. Konieczność restrukturyzacji greckiego długu podkreśla też Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Kraje strefy euro dopuszczają możliwość dyskusji na ten temat, ale jednocześnie są przeciwko umorzeniu części długu. Restrukturyzacja może polegać np. na odroczeniu terminu spłat czy umorzeniu odsetek.

Tusk podkreślił też, że udzielenie Grecji wsparcia nie może oznaczać, iż „usprawiedliwiamy błędną filozofię gospodarczą, która jest głównym źródłem kryzysu”. „Oszczędność to duży dochód” – powiedział.

Premier Luksemburga Xavier Bettel, którego kraj pełni półroczne przewodnictwo w UE, podkreślił, że do niedzieli muszą zapaść decyzje w sprawie pomocy dla Grecji. „Przez kilka miesięcy okazywaliśmy dobrą wolę. Teraz czas na decyzję” – powiedział Bettel.

Do północy w czwartek rząd w Atenach ma przedstawić pożyczkodawcom plan reform, który mógłby stanowić podstawę do podjęcia negocjacji na temat trzeciego programu pomocy dla Grecji. O takie wsparcie z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) Grecja zwróciła się w środę.

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritas Schinas poinformował w czwartek w Brukseli, że KE na prośbę EMS ocenia, czy wniosek Grecji o kolejny pakiet pomocowy jest zgodny z traktatem o EMS. „Jak będziemy mieli tą ocenę rząd grecki będzie musiał wysłać ostateczną propozycję, która zostanie wówczas oceniona przez instytucje przed eurogrupą, szczytem państw strefy euro i szczytem całej UE w weekend” – wyjaśniał Schinas.

EMS zwrócił się też do KE o analizę obecnych potrzeb finansowych Grecji, a także możliwości obsługi długu. W to działanie jest również włączony MFW. „Nasza ocena zostanie przesłana instytucji, która o nią poprosiła, czyli radzie zarządzającej Europejskiego Mechanizmu Stabilności” – zapowiedział rzecznik KE.

Na niedzielę planowany jest szczyt UE, który może albo dać zielone światło do rozpoczęcia rozmów o wsparciu dla Aten albo – w razie braku porozumienia – przedyskutować konsekwencje ewentualnej niewypłacalności Grecji.

Na kilka dni przed referendum w Grecji z 5 lipca w sprawie warunków pomocy finansowej MFW opublikował raport na temat spłacalności greckiego długu, wskazując, że sytuacja Grecji uległa tak znacznemu pogorszeniu w ciągu ostatnich pięciu miesięcy (od kiedy władzę przejął premier Cipras), iż kraj ten nie będzie w stanie spłacić swego długu bez znacznego umorzenia jego części. Według MFW Grecja potrzebuje dodatkowej pomocy w wysokości przynajmniej 50 mld euro przez najbliższe trzy lata, w tym 36 mld od Europejczyków.

Anna Widzyk (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091282479 views

REKLAMA

2091282778 views

REKLAMA

2093079237 views

REKLAMA

2091283060 views

REKLAMA

2091283207 views

REKLAMA

2091283353 views