UE. Apel kobiet-komisarzy o więcej pań w nowej Komisji Europejskiej

UE. Apel kobiet-komisarzy o więcej pań w nowej Komisji Europejskiej

Kończące kadencję członkinie Komisji Europejskiej zaapelowały w czwartek w liście do kandydata na szefa KE Jean-Claude’a Junckera, aby nominował w swej 27-osobowej ekipie „co najmniej 10 kobiet”. Obecnie w KE jest dziewięć kobiet-komisarzy.

Andrulla Wasiliu fot.Szilard Koszticsak/EPA

Andrulla Wasiliu fot.Szilard Koszticsak/EPA

„Obawiamy się, że przyszła Komisja Europejska nie będzie składać się z wystarczającej liczby kobiet” – oświadczyła na spotkaniu z dziennikarzami unijna komisarz do spraw edukacji i kultury Andrulla Wasiliu.

„Postanowiłyśmy więc wysłać do Jean-Claude’a Junckera list, który podpisały wszystkie kobiety sprawujące funkcje komisarzy, domagając się mianowania co najmniej 10 kobiet w nowej Komisji” – dodała.

W liście przypomniano, że w składzie odchodzącej Komisji Europejskiej było dziewięć kobiet, głównie z takiego powodu, że przewodniczący Jose Manuel Barroso domagał się od krajów członkowskich przedstawienia odpowiednio dużej liczby kandydatek.

Płeć była jednym z głównych powodów, które zadecydowały o powierzeniu Catherine Ashton stanowiska szefowej unijnej dyplomacji.

„Unia Europejska zaangażowała się na rzecz postępu w sferze równości płci. Dokonuje się on poprzez wzrost, a nie zmniejszenie liczby kobiet-komisarzy. Apelujemy więc, z pańskim poparciem, do krajów członkowskich UE o mianowanie co najmniej 10 kobiet-komisarzy, gdyż trzeba iść do przodu” – napisano.

Parlament Europejski będzie we wtorek głosował nad kandydaturą Junckera na stanowisko przewodniczącego KE. Każdemu krajowi członkowskiemu UE przysługuje jedno miejsce w Komisji Europejskiej. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*