Tusk rekomenduje „27” umowę ws. okresu przejściowego po Brexicie

Tusk rekomenduje „27” umowę ws. okresu przejściowego po Brexicie

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zarekomendował w środę przywódcom unijnej „27” przyjęcie porozumienia w sprawie okresu przejściowego po Brexicie. Dałoby to zielone światło do negocjacji ws. ostatecznej umowy z Wielką Brytanią w sprawie wyjścia tego kraju z UE.

„Właśnie zarekomendowałem +27+ przyjęcie (…) porozumienia w sprawie okresu przejściowego (po Brexicie). W praktyce faza przejściowa pozwoli opóźnić wszystkie negatywne konsekwencje Brexitu o kolejne 21 miesięcy” – napisał Tusk na Twitterze.

Komisja Europejska i Wielka Brytania poinformowały w poniedziałek o zawarciu porozumienia w sprawie okresu przejściowego, praw obywateli i rozliczeń finansowych. Otwiera to przestrzeń do negocjacji ws. ostatecznej umowy z Wielką Brytanią w sprawie wyjścia tego kraju z UE.

O tym porozumieniu mają w piątek dyskutować na szczycie w Brukseli unijni przywódcy. Do końca nie było jednak jasne, czy 27 krajów da zielone światło do przejścia do dalszej fazy negocjacji.

Rozmowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE trwają od maja 2017 roku. Ich pierwsza faza, podczas której miały zostać rozwiązane kwestie praw obywateli, uregulowania granicy irlandzkiej i wspólnych rozliczeń finansowych, zakończyła się oficjalnie w grudniu, co pozwoliło stronom przejść do drugiej fazy, dotyczącej przyszłych stosunków. Wiele spraw, które formalnie miały zostać uzgodnione w pierwszej fazie, pozostało jednak nierozwiązanych w wymiarze praktycznym i nadal jest przedmiotem żmudnych negocjacji – są to np. kwestie uregulowania ruchu granicznego pomiędzy Irlandią i Irlandią Płn., praw obywateli czy jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE. (PAP)

fot.JULIEN WARNAND/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*