Tusk: „nie ma porozumienia” z Wielką Brytanią

Tusk: „nie ma porozumienia” z Wielką Brytanią

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział po wieczornym spotkaniu z brytyjskim premierem Davidem Cameronem, że obie strony nie osiągnęły porozumienia w negocjacjach dotyczących reformy Unii Europejskiej.

„Intensywna praca przez następne 24 godziny będzie niezwykle istotna” – napisał Tusk na Twitterze, potwierdzając wcześniejszą wiadomość wysłaną z konta brytyjskiego premiera, że rozmowy będą kontynuowane przez kolejną dobę.

W poniedziałek szef Rady Europejskiej Donald Tusk miał przedstawić treść około 12-stronicowego raportu nakreślającego warunki porozumienia wokół brytyjskich oczekiwań reformy Unii Europejskiej. Niepowodzenie niedzielnych rokowań oznacza, że dokument nie zostanie opublikowany przed wtorkiem.

Strony nie mogą dojść do porozumienia według brytyjskich mediów w sprawie propozycja Komisji Europejskiej dotyczącej tzw. hamulca bezpieczeństwa, który – po uruchomieniu za zgodą Rady Europejskiej – pozwalałby wprowadzić czteroletnie moratorium na wypłatę zasiłków społecznych dla imigrantów z innych krajów Unii Europejskiej, „gdy służby publiczne będą przeciążone lub gdy system opieki społecznej będzie nadmiernie wykorzystywany”. Nowe rozwiązanie miałoby mieć szerokie zastosowanie, tj. mogłoby być uruchomione przez każde z państw członkowskich Unii Europejskiej, nie tylko Wielką Brytanię.(PAP)

Na zdj. Donald Tusk fot.Olivier Hoslet/EPA

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*