Tusk: dobrze, że rząd opamiętał się w sprawie ustawy o IPN

Tusk: dobrze, że rząd opamiętał się w sprawie ustawy o IPN

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział dziennikarzom w Brukseli w piątek, po szczycie unijnym, że dobrze, iż PiS i rząd Polski „ogarnęli się” w sprawie ustawy o IPN. Dodał przy tym, że szkody, jakich narobili, „będą długo ciążyły nad polską reputacją”.

Tusk był pytany przez dziennikarzy po szczycie unijnym w Brukseli o nowelizację ustawy o IPN.

„Dobrze, że wreszcie większość sejmowa, PiS, rząd jakoś ogarnęli się i zrozumieli, że to była droga absolutnie donikąd. Szkody, jakich narobili, (…) będą niestety długo ciążyły nad polską reputacją” – powiedział polityk.

Dodał, że wcześniej nie mógł powstrzymać się od komentarza w tej sprawie, dlatego że „sprawa miała charakter międzynarodowy”. „Kiedy pojawiała się ta nieszczęsna ustawa, a ja akurat byłem wtedy na jednym ze szczytów, (…) właściwie wszędzie, gdzie byłem na świecie, to był jeden z pierwszych tematów i zawsze w złym kontekście dla Polski. Tych szkód za szybko nie naprawimy” – powiedział.

W środę Sejm uchwalił, Senat przyjął bez poprawek, a prezydent podpisał nowelę ustawy o IPN. Nowelizacja uchyla artykuły: 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej, i art. 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca – „niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu”.

Artykuły te, uchylone środową nowelizacją, zawierała wcześniejsza, styczniowa nowelizacja ustawy o IPN. Wywołała ona liczne kontrowersje; sprzeciw wobec niej wyraziły m.in. władze Izraela, którego MSZ oświadczyło wtedy, że „żadna ustawa nie zmieni faktów”. Instytucje izraelskie wyrażały obawę o wolność badań historycznych. O przeanalizowanie ustawy pod kątem wolności słowa apelowała też administracja amerykańska.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

fot.STEPHANIE LECOCQ/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Świat

Comments

 1. Yaroon
  Yaroon 30 czerwca, 2018, 00:50

  Rząd PiS-u po prostu zrezygnował pod naciskiem żydowskiego lobby w Ameryce. Zięć Trumpa to Żyd i córka Trumpa przeszła na judaizm, czyli stała się duchową Żydówką. Ot co.

  Reply this comment
 2. Yaroon
  Yaroon 30 czerwca, 2018, 00:54

  Chyba w historii nie tylko Polski nie było takiego przypadku, żeby ustawę pisaną przez polski parlament konsultowano z innym państwem, tzn. w tym wypadku z Izraelem. Żydzi piszą Polakom ustawy, albo poprawiają je. Znowu na kolanach przed Żydami i Amerykanami. A miał kaczorek wstać z kolan. Chore to kolana….

  Reply this comment
 3. yaroon
  yaroon 2 lipca, 2018, 02:09

  Co was obchodzą sprawy nie polskie? Nie widzicie, że Żydzi chcą 300 miliardów dolarów od Polski?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*