Turcja zniosła zakaz okrywania głów chustą w szkołach

Turcja zniosła zakaz okrywania głów chustą w szkołach

Turcja zniosła zakaz zakrywania głów przez dziewczęta w szkołach od piątej klasy wzwyż, poluzowując tym samym obowiązujące dotąd ograniczenia w okazywaniu w miejscach publicznych symboli swojej wiary.

Wcześniej turecki rząd, który ma swe korzenie w islamie politycznym, zniósł zakaz hidżabu – przepisanego religią zasłaniania włosów – dla studentek uniwersyteckich i urzędniczek państwowych. Zakazy te wyrastały ze świeckich założeń republiki tureckiej powstałej w 1923 roku na gruzach imperium osmańskiego.

„Nasze studentki tęskniły” za końcem zakazu – powiedział wieczorem w poniedziałek, po posiedzeniu gabinetu, na którym zaakceptowano zmianę, wicepremier Bulent Arinc.

„Zmiana dotyczy uczennic szkół ponadpodstawowych, nie podstawówek – zaznaczył we wtorek w telewizji minister edukacji narodowej Nabi Avci. – Od klasy piątej wzwyż każda dziewczynka może nosić zasłonę”.

Zgodnie ze zwyczajami muzułmańskimi dziewczęta osłaniają włosy chustą, kiedy osiągną wiek pokwitania.

Zniesienie zakazu hidżabu dla pracownic sektora publicznego i studentek miało miejsce w 2013 roku, po latach nacisków zwolenników zasłaniania włosów. Zakaz uważany był, nawet przez część niewierzących, za ograniczanie praw człowieka.

Przeciwnicy hidżabu mówią, że prezydent Recep Tayyip Erdogan usiłuje zrobić z Turków pobożnych muzułmanów poprzez system edukacji i podważyć laickość państwa zapisaną w konstytucji.

Zniesienie zakazu należy do szerzej zakrojonych reform oświatowych, w ramach których w Turcji w ostatnich pięciu latach podwojono liczbę szkół wyznaniowych.

Laicka opozycja w parlamencie stanowczo sprzeciwiała się liberalizacji zasad i zezwoleniu na hidżab w szkołach, widząc w tym zamach na świeckość podstaw państwa stworzonych przez Mustafę Kemala Ataturka.

Jeden z liderów laickiej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP), głównej siły opozycyjnej, skrytykował zniesienie zakazu jako zmianę „ideologiczną, a nie pedagogiczną” i zapowiedział, że zaskarży ją do trybunału konstytucyjnego.

„Społeczeństwo tureckie zapędzane jest do średniowiecza poprzez wykorzystywanie religii” – przytoczył słowa Kamurana Karacy, prezesa związku zawodowego nauczycieli Egitim-Sen, dziennik „Hurriyet”. Karaca powiedział, że będzie to „traumatyczne” dla świeckiego kraju, jakim jest Turcja.

Według badań około dwie trzecie Turczynek nosi zasłonę.

Od dojścia do władzy w 2002 roku Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) nie zaprzestała walki o noszenie hidżabu. Zasłonę nosi przeważająca większość małżonek i córek tureckich przywódców. (PAP)

fot.Mohammed Saber/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*