Turcja. Krwawe zakończenie uprowadzenia prokuratora w Stambule

Zdjęcie zamieszczone na Twitterze przez The Revolutionary People's Liberation (DHKP-C). Mężczyzna związany z grupą przystawia pistolet do skroni prokuratora Mehmeta Selima Kiraza fot. DHKP-C/Twitter/Handout/EPA

Zdjęcie zamieszczone na Twitterze przez The Revolutionary People’s Liberation (DHKP-C). Mężczyzna związany z grupą przystawia pistolet do skroni prokuratora Mehmeta Selima Kiraza fot. DHKP-C/Twitter/Handout/EPA

Turecki prokurator został bardzo ciężko ranny, a dwaj z jego porywaczy, którzy przetrzymywali go jako zakładnika w jego biurze w sądzie w Stambule, zostali zabici w trakcie akcji policyjnej – powiadomiła we wtorek wieczorem lokalna policja.

Szef stambulskiej policji Selami Altinok poinformował, że ciężko postrzelonego prokuratora poddano operacji i że lekarze walczą o jego życie.

Altinok zaznaczył, że siły bezpieczeństwa rozpoczęły operację przeciwko porywaczom, gdy usłyszano strzały w biurze prokuratora. Powiedział, że wcześniej prowadzono z porywaczami sześciogodzinne negocjacje.

Na stronie internetowej powiązanej ze skrajnie lewicową turecką organizacją Rewolucyjny Front-Partia Wyzwolenia Ludu (DHKP-C), której członkowie przetrzymywali prokuratora, napisano, że zastrzelono trzech ich ludzi, a prokurator został ranny.

Agencja Anatolia i telewizja państwowa TRT podały tożsamość prokuratora. To Mehmet Selim Kiraz, badający sprawę śmierci nastolatka Berkina Elvana, zmarłego na skutek obrażeń, które odniósł w czerwcu 2013 roku podczas antyrządowych protestów.

Strona powiązana z DHKP-C informowała, że grupa dała władzom trzy godziny na spełnienie swych żądań, w tym zmuszenia policjantów odpowiedzialnych za śmierć nastolatka, by przyznali się do winy.

DHKP-C jest uznawana za organizację terrorystyczną przez Turcję, Stany Zjednoczone i Unię Europejską. Jest odpowiedzialna za wiele zamachów bombowych, w tym samobójczych, oraz podpaleń w Turcji. Działa w tym kraju od końca lat 70. XX wieku.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*