Turcja. Już blisko 300 aresztowań w operacji przeciwko IS i Kurdom

Aresztowania w Turcji fot.STR/EPA

Aresztowania w Turcji fot.STR/EPA

Turecka policja przeprowadziła w 13 prowincjach na terenie kraju obławy na bojowników Państwa Islamskiego (IS) i Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) – poinformowała kancelaria tureckiego premiera. Do tej pory aresztowano już 297 osób, w tym 37 obcokrajowców.

Zapowiedziano walkę „bez wyjątku” ze wszystkimi grupami „terrorystycznymi” w Turcji.

Premier Ahmet Dovutoglu oświadczył na konferencji prasowej, że operacje wymierzone w IS, a także w lewicowych i kurdyjskich bojowników nie są jednorazowe. Są one wszechstronne i będą kontynuowane – zapowiedział.

Obławy nastąpiły po atakach z powietrza przeprowadzonych w piątek rano przez tureckie myśliwce na IS w Syrii, w wyniku czego całkowicie zostały zniszczone ich cele – podkreślił premier. Zastrzegł, że tureckie siły nie wkroczyły na terytorium Syrii, aby niszczyć cele IS.

Wcześniej informowano, że w operacji przeciwko siedzibom IS i PKK w samym Stambule wzięło udział ok. 5 tys. policjantów, wspartych przez śmigłowce. Według agencji Dogan policjanci zrewidowali ok. 140 różnych miejsc w tej metropolii.

Agencja Anatolia podała, że w czasie operacji w Stambule zabita została działaczka skrajnie lewicowej organizacji Rewolucyjny Front-Partia Wyzwolenia Ludu (DHKP-C). Działaczka zginęła w czasie strzelaniny, gdy policja próbowała dostać się do mieszkania w stambulskiej dzielnicy Bagcilar.

Operację tureckich służb przeprowadzono cztery dni po samobójczym zamachu, przypisywanym przez turecki rząd Państwu Islamskiemu, w którym w mieście Suruc, w pobliżu granicy syryjskiej, zginęło 32 prokurdyjskich działaczy. Natomiast w środę kurdyjscy separatyści przyznali się do zabicia, w odwecie za zamach w Suruc, dwóch tureckich policjantów, których oskarżali o współpracę z IS.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*