Turcja. Cavusoglu: wkrótce „wszechstronna walka” koalicji z IS

Mevlut Cavusoglu fot.Julien Warnand/EPA

Mevlut Cavusoglu fot.Julien Warnand/EPA

Amerykańskie samoloty i drony przybywają do tureckich baz i wkrótce rozpocznie się „wszechstronna walka” z bojownikami Państwa Islamskiego (IS) – powiedział w środę minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu.

Turcja formalnie zaakceptowała w lipcu użycie swych baz lotniczych przez USA i koalicję walczącą z Państwem Islamskim (IS), zasadniczo zmieniając politykę po latach ociągania się z zaangażowaniem w walkę z dżihadystami w północnej Syrii.

Minister Cavusoglu zaznaczył w państwowej sieci radiowo-telewizyjnej TRT, że w ramach umowy z USA dokonano postępu w sprawie otwarcia baz, zwłaszcza lotniczej bazy Incirlik. (Ta główna baza leży ok. 100 km od granicy syryjskiej).

„Obserwujemy przylatujące amerykańskie samoloty załogowe i bezzałogowe i wkrótce wspólnie przystąpimy do wszechstronnej walki z Państwem Islamskim” – powiedział szef tureckiej dyplomacji podczas podróży do Malezji.

Turcja i USA opracowują plany zapewnienia ochrony z powietrza grupie wyszkolonych przez Amerykanów syryjskich rebeliantów walczących w Syrii. Rzecznik amerykańskiego resortu obrony Bill Urban powiedział we wtorek, że pierwsze uderzenie obronne sił USA zostało przeprowadzone w piątek i miało na celu wsparcie ugrupowania Nowa Syria, które zostało przez Amerykanów „wyszkolone i wyposażone”.

Dyplomaci zbliżeni do planów twierdzą, że odcięcie IS od granicy, przez którą do Państwa Islamskiego płyną zagraniczni bojownicy i zaopatrzenie, może diametralnie zmienić sytuację w walce – pisze Reuters. Zaznacza jednak, że istnieją też poważne wyzwania. Waszyngton poinformował we wtorek, że wiele wskazuje na to, że niektórzy syryjscy rebelianci wyszkoleni w USA zostali pojmani przez bojowników z powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra.

Konflikt w Syrii wybuchł w marcu 2011 roku początkowo jako rebelia przeciwko reżimowi w Damaszku. Od tego czasu uaktywniło się tam wiele ugrupowań rebelianckich, również dżihadystycznych. Na terenach Syrii i Iraku Państwo Islamskie utworzyło samozwańczy kalifat.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat
Tags: is, isis, Turcja, walka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*