Tunezja. Do 37 wzrosła liczba zabitych w zamachu w Susie

Do co najmniej 37 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowego ataku uzbrojonego mężczyzny na plaży w pobliżu hotelu w tunezyjskim mieście Susa (Sousse) – podało ministerstwo zdrowia Tunezji. Rannych zostało 36 osób; kilkoro z nich jest w stanie krytycznym.

Ofiary ataku na kurort w Tunezji fot.STR/EPA

Ofiary ataku na kurort w Tunezji fot.STR/EPA

Wśród zabitych są turyści z W. Brytanii, Niemiec, Belgii, Norwegii i Irlandii. Według brytyjskiego MSZ, w Susie zginęło co najmniej pięcioro Brytyjczyków. MSZ w Dublinie podaje, że wśród ofiar jest jedna Irlandka.

Wcześniej informowano o co najmniej 28 ofiarach śmiertelnych.

Sieć hotelarska, do której należy hotel Rium Imperial Marhaba, poinformowała, że w chwili ataku znajdowało się w nim 565 osób, „głównie z Wielkiej Brytanii i Europy Środkowej”.

Jak podają tunezyjskie władze i świadkowie, ogień do plażowiczów otworzył wyglądający jak turysta mężczyzna.

Mężczyzna „wszedł na plażę ubrany tak, jak ktoś, kto idzie się kąpać. Ze sobą miał parasol plażowy, w którym ukrył broń. Następnie (…) użył broni” – poinformował tunezyjski sekretarz stanu do spraw bezpieczeństwa Rafik Chelly.

Jak dodał, domniemany sprawca ataku to tunezyjski student nieznany policji. Zamachowiec „to Tunezyjczyk pochodzący z regionu Kairuan”, jednego ze świętych miast islamu, w północno-wschodniej Tunezji – powiedział Chelly rozgłośni Mosaique FM.

W pobliżu hotelu doszło również do eksplozji – odnotowuje agencja Reutera. Według świadków napastnik zaczął strzelać do ludzi i rzucił ładunkiem wybuchowym.

Tunezyjskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że napastnik, uzbrojony w kałasznikowa, zginął podczas wymiany ognia z siłami bezpieczeństwa. Przy jego ciele znaleziono drugi ładunek wybuchowy. (PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*