„Tages-Anzeiger”: Państwo Islamskie planowało zamach w Szwajcarii

„Tages-Anzeiger”: Państwo Islamskie planowało zamach w Szwajcarii

Trzech irackich bojowników Państwa Islamskiego od marca przebywa w areszcie w Szwajcarii. Są podejrzani o planowanie zamachu terrorystycznego w tym kraju – informuje w środę szwajcarski dziennik „Tages-Anzeiger”.

Szwajcarski wywiad NDB ujawnił, że informacje o domniemanej komórce dżihadystów otrzymał od „zaprzyjaźnionej służby” z zagranicy. Służba ta monitorowała łączność trzech Irakijczyków mieszkających w niemieckojęzycznej części Szwajcarii.

NDB poinformował o sprawie organy ścigania i policja przystąpiła do inwigilowania podejrzanych. Prokuratura wszczęła śledztwo i zwróciła się do kilku krajów zachodnich z wnioskami o pomoc prawną. Na aresztowania zdecydowano się w związku z informacjami, że starają się oni o „materiały potrzebne do dokonania aktu terrorystycznego”.

Aresztowani – najmłodszy ma 28 lat, najstarszy 33 – nie przyznają się do winy. Szwajcarskie sądy konsekwentnie odrzucają ich wnioski o zwolnienie z aresztu. Wątki śledztwa, to zamiar wykorzystania materiałów wybuchowych i trujących gazów w celach przestępczych, członkostwo w organizacji przestępczej, bądź wspieranie takiej organizacji, a także propagowanie przemocy. Jednemu z aresztowanych zarzuca się też posiadanie dziecięcej pornografii.

„Tages-Anzeiger” pisze, że pod koniec roku spodziewane jest ujawnienie przez sąd powodów, dla których Irakijczycy pozostają w areszcie. W artykule szwajcarskiego dziennika nie ma informacji o terminie ewentualnego procesu.

Gazeta zwraca uwagę, że w Szwajcarii islamiści nie dokonali dotąd żadnego zamachu terrorystycznego. W 2006 roku w Zurychu i Bazylei zatrzymano siedmiu ludzi z Afryki Północnej, podejrzanych o planowanie zamachu na samolot izraelski w Genewie, ale nie zdołano im tego udowodnić. Zostali skazani za drobne przestępstwa. (PAP)

fot.Urs Flueeler/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*