Szwecja. Władze: nożownikowi z IKEI groziła deportacja

Ikea w Vasteras fot.Peter Kruger/EPA

Ikea w Vasteras fot.Peter Kruger/EPA

Erytrejczykowi podejrzanemu o zaatakowanie nożem klientów sklepu IKEA w Szwecji groziła deportacja z kraju, a on sam na krótko przed atakiem spotkał się ze szwedzkimi urzędnikami ws. jego odrzuconego wniosku o prawo stałego pobytu – podały władze w czwartek.

Pochodzący z Erytrei 35-letni mężczyzna spotkał się z urzędnikami rządowej agencji ds. migracji na kilka godzin przed poniedziałkowym atakiem; spotkanie poświęcone było planom deportowania go do Włoch na skutek odrzucenia jego wniosku – poinformowała agencja.

Erytrejczyk został znaleziony na miejscu przestępstwa, w mieście Vasteras pod Sztokholmem, z poważnymi ranami zadanymi nożem. Na przesłuchanie go przez policję nadal nie pozwala jego stan zdrowia.

Szwedzki dziennik „Aftonbladet” podał, że na nagraniach z kamer przemysłowych w sklepie widać, jak podejrzany chwyta dwa noże z działu z akcesoriami kuchennymi na chwilę przed tym, gdy doszło do ataku na dwoje klientów, 55-letnią kobietę i jej 27-letniego syna, którzy zginęli od odniesionych obrażeń. „Atak kończy się, gdy domniemany zabójca dźga się w brzuch” – twierdzi gazeta. Policja nie potwierdziła tych doniesień.

Policja zatrzymała również innego mężczyznę, 23-letniego Erytrejczyka, który mieszkał w tym samym ośrodku dla uchodźców, co domniemany sprawca ataku. Motyw zbrodni nie został jeszcze ustalony, funkcjonariusze wykluczają jednak, by był on natury politycznej.

W bieżącym tygodniu policja wzmocniła ochronę wokół ośrodków dla uchodźców w okolicy Vasteras, gdy władze potwierdziły, że w sprawie ataku w IKEI zatrzymano dwóch Erytrejczyków starających się o prawo stałego pobytu.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*