Szwecja. Prokuratura chce przesłuchać Assange’a w Londynie

Szwecja. Prokuratura chce przesłuchać Assange’a w Londynie

Szwedzka prokuratura poinformowała w piątek, że zwróciła się do adwokatów twórcy portalu WikiLeaks Juliana Assange’a z prośbą o umożliwienie przesłuchania go w Londynie w związku z zarzucanymi mu przestępstwami seksualnymi. Obrona przyjęła propozycję.

Prokurator Marianne Ny zwróciła się również z prośbą o przeprowadzenie testów DNA. Od ponad dwóch i pół roku Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w stolicy Wielkiej Brytanii.

W zeszłym roku adwokaci Assange’a zarzucali szwedzkiej prokurator, że odmawia przyjazdu do ambasady Ekwadoru w Londynie, aby przesłuchać Assange’a. Jak powiedziała wówczas prokurator Ny, takie przesłuchanie niewiele wniesie do sprawy, gdyż w Wielkiej Brytanii nie można zmusić podejrzanego do pobrania od niego materiału DNA.

„Zawsze byłam zdania, że przeprowadzenie przesłuchania w ambasadzie Ekwadoru w Londynie niekorzystnie odbije się na jego jakości, a Assange będzie musiał być obecny w Szwecji, kiedy będzie tam jego proces” – oświadczyła Ny.

Jak wyjaśniła, zmieniła stanowisko w sprawie przesłuchania w Londynie, ponieważ sprawa Assange’a przedawni się w sierpniu – podała agencja Associated Press.

Jeden z obrońców Assange’a Per Samuelson powiedział, że jego klient najprawdopodobniej przyjmie ofertę szwedzkiej prokuratury po zapoznaniu się z jej szczegółami. Dodał, że rozmawiał z Assange’em w piątek rano. „To jest coś, czego domagaliśmy się od ponad czterech lat” – powiedział Samuelson agencji AP. „Julian Assange chce być przesłuchany, by zostać oczyszczonym z zarzutów” – dodał.

Od 2011 roku oskarżony o gwałt Assange objęty jest nakazem aresztowania, który został podtrzymany przez szwedzki sąd w lipcu 2014 roku; w listopadzie wniosek o anulowanie nakazu odrzucił sąd apelacyjny w Sztokholmie.

Sam Assange twierdzi, że jest niewinny i obawia się, że po ekstradycji do Szwecji zostanie przekazany władzom amerykańskim w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi dokumentami, m.in. dotyczącymi operacji wojskowych USA w Iraku i Afganistanie, oraz tysiącami depesz dyplomatycznych amerykańskich misji na całym świecie.

Od chwili udzielenia mu azylu w ekwadorskiej ambasadzie Australijczyk nie opuszcza znajdującego się w centrum Londynu budynku. Na jego potrzeby jedno z biur przerobiono na apartament, w którym Assange mieszka, pracuje i przyjmuje gości. (PAP)

Na zdjęciu: Julien Assange fot.John Stillwell/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*