Szwecja. polski prawnik Krzysztof O. oskarżony dodatkowo o gwałt

fot.pixabay.com

fot.pixabay.com

Znany polski prawnik Krzysztof O. został w czwartek w sądzie w Soedertoern pod Sztokholmem oskarżony o dwukrotny gwałt na jednej z kobiet. Wcześniej prokuratura postawiła mu zarzut organizowania prostytucji. Obrona odrzuca oskarżenia o dokonanie gwałtów.

Według prokuratora Larsa Agrena oskarżony przebywając w Szwecji miał pod koniec lipca 2014 roku dwukrotnie zgwałcić jedną z kobiet. Poszkodowana, której tożsamości nie ujawniono, a szczegóły jej zeznań utajniono, wniosła o zasądzenie od Krzysztofa O. odszkodowania. Kobieta za ból, cierpienie oraz poniesione straty moralne domaga się łącznie 215 tys. koron (ok. 93 tys. zł) wraz z odsetkami.

Za gwałt grozi oskarżonemu do 6 lat więzienia.

Obrończyni Krzysztofa O. Miriam Engstroem powiedziała w czwartek w sądzie, że jej klient odrzuca oskarżenia o dokonanie gwałtów; według niego tego rodzaju zdarzenia nie miały miejsca.

Krzysztof O., prezes Stowarzyszenia Przeciwko Zbrodni im. Jolanty Brzozowskiej oraz były Rzecznik Praw Ofiar, od jesieni 2014 roku przebywa w szwedzkim areszcie. Został zatrzymany w związku z podejrzeniem organizowania prostytucji, a potem został o ten czyn oskarżony. Od początku marca w sądzie w Soedertoern trwa proces w tej sprawie.

Na trop przestępstwa szwedzka policja wpadła po tym, gdy jedna z kobiet w lipcu ubiegłego roku doniosła, że jest wykorzystywana. Początkowo twierdziła, że została zwerbowana z Polski do pracy w Szwecji jako sprzątaczka, później zmieniła zeznanie, uściślając, że chodziło o „osobę do towarzystwa”. Donos pozwolił na założenie podsłuchu i monitoring rozmów telefonicznych. Początkowo szwedzka prokuratura nie zdawała sobie sprawy, czym wcześniej w Polsce zajmował się Krzysztof O.

Według odczytanego w sądzie na początku marca aktu oskarżenia Krzysztof O. miał zajmować się stręczycielstwem w Polsce od lutego do grudnia 2013 roku. Proceder ten dotyczył co najmniej ośmiu kobiet. Następnie prawnik, działając wspólnie z Weroniką I. oraz Jakubem G., przeniósł działalność do Szwecji. Zorganizowana grupa miała pomóc, między styczniem a sierpniem 2014 roku, 15 kobietom sprzedawać seks w rejonie Sztokholmu. Pochodziły one niemal z całej Polski.

Na pierwszej rozprawie adwokaci Krzysztofa O. dowodzili, że ich klient jedynie pomagał kobietom w kontaktach z klientami, na prostytucję miały one decydować się z własnej woli. Za stręczycielstwo grozi w Szwecji do 8 lat pozbawienia wolności.

Proces Krzysztofa O. ma zakończyć się w pierwszej połowie maja. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*