Szwecja. Alternatywny Nobel dla Snowdena; organizatorom wymówiono lokal

Szwecja. Alternatywny Nobel dla Snowdena; organizatorom wymówiono lokal

Amerykanin Edward Snowden został jednym z laureatów Nagrody Right Livelihood Award, zwanej alternatywnym Noblem – podała w środę w Sztokholmie fundacja przyznająca to wyróżnienie.

Szwedzkie MSZ wymówiło organizatorom lokal, gdzie w czwartek miała się odbyć uroczystość ogłoszenia laureatów.

Nagrodę honorową Right Livelihood Award przyznano Snowdenowi „za odwagę i umiejętności, jakimi się wykazał, ujawniając bezprecedensowy zakres nadzoru państwa poza demokratyczną kontrolą (…)”. Amerykanin otrzyma ją wspólnie z redaktorem naczelnym „Guardiana” Alanem Rusbridgerem, który zdecydował o publikacji rewelacji Snowdena.

Pozostałymi laureatami są obrońcy praw człowieka: Pakistanka Asma Jahangir oraz Basil Fernando z Hongkongu, a także amerykański ekolog Bill McKibben.

O tegorocznych nagrodach Fundacja Right Livelihood poinformowała niespodziewanie w środę na swojej stronie informacyjnej. Konferencja miała się odbyć w czwartek w międzynarodowym centrum prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ale w ostatniej chwili „ze względów bezpieczeństwa” organizatorom wymówiono lokal. Według przedstawicieli fundacji miało się to stać po przekazaniu MSZ nazwisk tegorocznych laureatów.

Szwedzkie media przypominają, że władze Szwecji wiosną tego roku wykreśliły Snowdena z listy gości zaproszonych na międzynarodową konferencję o internecie w Sztokholmie.

Wręczenie nagród Right Livelihood Award odbywa się co roku w grudniu w Riksdagu, szwedzkim parlamencie. Na razie nie wiadomo, czy tym razem uroczystość odbędzie się w tym miejscu.

Nagrody fundacji Right Livelihood przyznawane są od 1985 roku osobom lub organizacjom, których dorobek nie znajduje uznania wśród członków komitetów noblowskich. Alternatywnego Nobla ustanowił w 1980 roku szwedzko-niemiecki filantrop Jakob von Uexkull.

Snowden, były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), jest ścigany przez władze USA, które chcą wytoczyć mu proces o zdradę. W 2013 roku uciekł z USA do Rosji, gdzie uzyskał czasowy azyl. Przedtem ujawnił tajne informacje o masowej inwigilacji zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym liderów państw sojuszniczych.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*