Szef ONZ domaga się szybkiego wyjaśnienia zabójstwa Borysa Niemcowa

Szef ONZ domaga się szybkiego wyjaśnienia zabójstwa Borysa Niemcowa

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun żąda jak najszybszego wyjaśnienia zabójstwa Borysa Niemcowa, jednego z liderów demokratycznej opozycji w Rosji, oraz ukarania sprawców tej zbrodni – głosi opublikowane w sobotę (czasu miejscowego) oświadczenie.

„Sekretarz generalny jest wstrząśnięty brutalnym zabójstwem Borysa Niemcowa (…) i potępia” tę zbrodnię, a także oczekuje, że „sprawcy zostaną szybko oddani w ręce sprawiedliwości” – podkreślono w komunikacie.

Ban Ki Mun przekazał też wyrazy współczucia „rodzinie, przyjaciołom i zwolennikom” Niemcowa. O ile tekst komunikatu jest w przeważającej mierze typowy dla okoliczności, w jakich został opublikowany, włączenie do niego wzmianki o zwolennikach zamordowanego polityka jest nietypowe – zauważają komentatorzy polityczni.

W latach 90. Niemcow był wicepremierem Rosji i należał do grona najbliższych współpracowników Borysa Jelcyna, który rozważał nawet wyznaczenie go na swego następcę. Później stał się jednym z liderów demokratycznej opozycji w Rosji i zasłynął ostrą krytyką prezydenta Władimira Putina, w tym jego polityki wobec Ukrainy.

55-letni Niemcow został zastrzelony z przejeżdżającego auta w piątek około godz. 23.40 (21.40 w Polsce), w centrum Moskwy. Sprawców nie schwytano.

Antykremlowska opozycja odwołała wyznaczony na niedzielę marsz protestacyjny w Moskwie przeciw polityce Putina i wojnie na Ukrainie, a w jego miejsce ogłosiła manifestację żałobną upamiętniającą Niemcowa.(PAP)

fot.:EPA/ANATOLY MALTSEV

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*