Syria. Koalicja pod wodzą USA atakuje z powietrza okolice Ajn al-Arab

Syria. Koalicja pod wodzą USA atakuje z powietrza okolice Ajn al-Arab

Koalicja pod wodzą USA przeprowadziła we wtorek przed świtem uderzenie lotnicze na okolice oblężonego przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) miasta Ajn al-Arab (kurdyjska nazwa – Kobane), na północy Syrii – poinformowała syryjska organizacja pozarządowa.

Dżihadyści z IS są od poniedziałku zaledwie 5 km od Ajn al-Arab, trzeciego kurdyjskiego miasta w Syrii, w którego centrum po raz pierwszy uderzyły pociski rakietowe dżihadystów – podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Według tej organizacji amerykańsko-arabska koalicja przeprowadziła w nocy z poniedziałku na wtorek ataki lotnicze na pozycje IS, jeden od wschodu, drugi od zachodu niedaleko od miasta – powiedział rzecznik Obserwatorium Rami Abdel Rahman; nie był w stanie sprecyzować, jakie cele rażono.

Niemal 20 rakiet wystrzelonych przez dżihadystów na centrum Ajn al-Arab spowodowały w poniedziałek śmierć trzech osób – powiadomiło Obserwatorium dodając, że bojownicy organizacji IS nigdy jeszcze od dwóch tygodni, gdy zaczęli ofensywę w tym regionie, nie byli tak blisko miasta.

Ich ofensywa doprowadziła do masowego exodusu ludności z miasta, skąd do Turcji uciekło 160 tysięcy Kurdów.

W lotniczej ofensywie w Syrii, którą przed tygodniem rozpoczęły USA i ich arabscy sojusznicy, zginęło ponad 200 dżihadystów i 22 cywilów – informuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. (PAP)

Na zdjęciu:

Dym unoszący się nad Kobane w Syrii, widoczny z pogranicza tureckiego fot.Sedat Suna/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat
Tags: koalicja, Syria, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*