Syria. 120 dżihadystów zginęło w atakach koalicji pod wodzą USA

Syria. 120 dżihadystów zginęło w atakach koalicji pod wodzą USA

Co najmniej 120 dżihadystów zginęło, a 300 zostało rannych we wtorkowych atakach koalicji pod wodzą sił USA na północy i wschodzie Syrii – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Z rejonów objętych nalotami uciekają mieszkańcy.

Wśród ofiar śmiertelnych jest 70 członków sunnickiej organizacji zbrojnej Państwo Islamskie oraz 50 członków Al-Kaidy. W atakach rannych zostało 300 członków IS; stu z nich ma poważne obrażenia i zostało przewiezionych do Iraku.

Wcześniej Obserwatorium informowało, że większość zabitych bojowników w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii to cudzoziemcy. Według doniesień tej organizacji, mającej siedzibę w Londynie, w nalotach zginęło również ośmioro cywilów, w tym troje dzieci.

Jak sprecyzował szef Obserwatorium Rami Abdul Rahman, celem wtorkowych ataków był m.in. budynek mieszkalny wykorzystywany przez bojowników z Frontu al-Nusra w jednej z dzielnic miasta Aleppo. Front al-Nusra jest syryjską filią Al-Kaidy.

Według Obserwatorium Stany Zjednoczone i kraje sojusznicze przeprowadziły co najmniej 50 ataków z powietrza na pozycje IS w prowincjach (muhafazach) Ar-Rakka i Dajr az-Zaur na północy i wschodzie Syrii.

Obserwatorium informuje również o ucieczce cywilów zamieszkujących tereny w pobliżu pozycji Państwa Islamskiego na terenie Syrii.

Według dwóch świadków Reutera z miasta Ar-Rakka, stolicy muhafazy o tej samej nazwie, bastionu IS, uciekają jego mieszkańcy. „Exodus zaczął się we wczesnych godzinach rannych (we wtorek), po rozpoczęciu ataków. Ludzie uciekają na wieś” – powiedział Reuterowi przez telefon jeden z mieszkańców.

Według Obserwatorium ludność z Ar-Rakki ucieka poza miasto, ale w obrębie muhafazy, ponieważ granica z Turcją w pobliżu miasta jest zamknięta.

Naloty rozpoczęły się w nocy z poniedziałku na wtorek, niespełna dwa tygodnie po ogłoszeniu przez prezydenta USA Baracka Obamę strategii walki z Państwem Islamskim, które w ostatnich miesiącach opanowało znaczne tereny w Syrii i Iraku. (PAP)

fot.EPA/ERIC GARST/US NAVY/HANDOUT

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat
Tags: isis, naloty, Syria, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*