„Sueddeutsche Zeitung”: Tusk nie chce być tylko moderatorem w UE

„Sueddeutsche Zeitung”: Tusk nie chce być tylko moderatorem w UE

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nie chce się ograniczać do roli moderatora wśród szefów państw i rządów krajów UE, lecz ma ambicje uprawiania samodzielnej polityki i to nie tylko w relacjach z Rosją – pisze w czwartek „Sueddeutsche Zeitung”.

W przeciwieństwie do szefowej dyplomacji UE Federiki Mogherini, która – zdaniem „SZ” – oddała Niemcom i Francji główną rolę w walce o uregulowanie kryzysu na Ukrainie, Tusk działa na obszarze polityki zagranicznej samodzielnie. „SZ” przytacza jego wpis na Twitterze po styczniowym ataku rakietowym na Mariupol („Po raz kolejny appeasement zachęca agresora do ciężkich aktów przemocy”) i pisze: „Tusk chce uprawiać politykę i to nie tylko wobec Rosji”.

Potencjalne konflikty z Niemcami zaprogramowane są też w sprawie unii energetycznej. Szef Rady Europejskiej zgadza się w tej sprawie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem. Tusk chce, aby 28 krajów UE utworzyło wspólnotę dokonującą wspólnych zakupów gazu ziemnego. Dla krajów Europy Środkowej i Europy Wschodniej oznaczałoby to możliwość kupowania tańszego gazu. Niemieckie koncerny nie popierają tego pomysłu, ponieważ mają długoterminowe umowy z Rosją na doskonałych warunkach. (PAP)

Na zdjeciu: Donald Tusk fot.Stephanie Lecocq/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*